Orędzie papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego

Dziś po raz dwudziesty dziewiąty obchodzimy Światowy Dzień Chorego.

Święto to ustanowił w 1992 r. papież Jan Paweł II. Co roku obchodzone jest ono 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. W orędziu na Światowy Dzień Chorego papież Franciszek pisze między innymi o tym, że społeczeństwa są bardziej ludzkie, jeśli umieją bardziej zatroszczyć się o swoich słabych i cierpiących członków. Zdaniem papieża współczesne społeczeństwa zdołają uczynić to skutecznie tylko wtedy gdy będą ożywione miłością braterską. Papież w swym przemówieniu zwrócił uwagę, że choroby mają oblicze każdego chorego i każdej chorej, także tych ludzi, którzy czują się lekceważeni, wykluczeni i są ofiarami niesprawiedliwości społecznej. Odnosząc się do panującej na całym świecie pandemii koronawirusa papież Franciszek stwierdził, że z jednej strony ujawniła ona nieprawidłowości w systemach opieki zdrowotnej, a z drugiej uwydatniła poświęcenie osób pracujących w służbie zdrowia i wolontariuszy.

Hasło tegorocznego Światowego Dnia Chorego zostało zaczerpnięte z Ewangelii św. Mateusza. Brzmi ono: „Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście”.

Z treścią przemówienia Papieża Franciszka można zapoznać się tutaj.

14 lutego o godzinie 11:00 odbędzie się transmisja z Mszy Świętej w intencji chorych, którą będzie można obejrzeć w TVP 3 Poznań.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz