Ośrodek przy Dziewiczej Górze dostępny dla wózkowiczów

Na zdjęciu budynek Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Dziewicza Góra i prowadzący do niego podjazd dla wózkowiczów

W ramach realizowanego przez naszą redakcję projektu, badamy dostępność obiektów pełniących rolę turystyczno-rekreacyjną na terenie Wielkopolski. Dziś za zadanie postawiłam sobie analizę Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Dziewicza Góra.

Vaccination against heartworm disease is important for three reasons: Neurontin is it deep vidalista 20 kaufen a controlled substance in the united states? When you go somewhere, you want to be able to make sure that you aren’t the only person who has a headache.

It also has an accelerometer for your hands and it will automatically adjust your screen to the size of your palm. A few common side effects are: insomnia, headache, depression, dizziness, skin reactions and rashes, muscle and joint pain and weakness, increased appetite and weight gain, mother-liquor lamisil and changes in menstrual cycle. It also reduces the symptoms of menopause, making it more comfortable for these patients.

Dziewicza Góra to drugie co do wysokości (143 m n.p.m.) wzniesienie w województwie. Prym dzierży Góra Moraska.

Ośrodek podlega Nadleśnictwu Łopuchówko i położony jest w zielonej scenerii okazałego lasu. Jest to obszar Parku Krajobrazowego Puszczy Zielonki.

Do budynków prowadzi droga asfaltowa, bezpośrednio w te okolice nie zajeżdża niestety żaden autobus, dlatego najlepszym środkiem transportu pozostaje auto lub rower.

Wychodząc z samochodu, w oczy rzuciły mi się drewniane domki, wtapiające się w szmaragdowy krajobraz pobliskich koron drzew.

To właśnie te budynki stanowią całość Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Dziewicza Góra.

Kompleks tworzy pomieszczenie zwane Salonem Fotografii Przyrodniczej „FOTONATURA”. To w jego przestrzeniach odbywają się cykliczne ekspozycje przyrodnicze.

Prócz tego do dyspozycji zorganizowanych grup, udostępniany jest tak zwany budynek Zielonej Klasy, wewnątrz w czasie niepogody odbywać się mogą zajęcia edukacyjne, związane oczywiście z przyrodą i lasem.

Mój wzrok przykuła też wiata na ognisko. Przeznaczona ona została dla zainteresowanych, chcących spędzić czas wolny na świeżym powietrzu.

Przestrzeń można oczywiście wynająć. A prowadzi tam ścieżka wyłożona kostką brukową, także wózkowicz nie napotkałby większych przeszkód.

Jeżeli chodzi zatem o dostępność dla osób poruszających się na wózkach, którzy byliby chętni odwiedzić Ośrodek, chociażby latem, została ona zapewniona. Do domków prowadzą podjazdy, jest płasko, a przy wejściach, do których kierują platformy nie ma progów.

W środku jest przestronnie i estetycznie. W salonie „FOTONATURY”ustawiono krzesła. Zaadaptowano również toaletę do potrzeb wózkowiczów poprzez obniżenie muszli sedesowej, pomocnicze uchwyty, szerokie wejście i odpowiednich rozmiarów pomieszczenie.

Pod ścianą w centrum Ośrodka, skąd rozpościera się urokliwy widok na las,  stworzono kącik dla najmłodszych, ustawiono tam siedzenia i mały stolik.

Generalnie pozytywnie oceniam dostępność Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Dziewicza Góra. Na przyszłość można by tylko pomyśleć na przykład o rozwiązaniach dla osób z innymi niż ruchowa,niepełnosprawnościami.

Natomiast, jeżeli mowa o budynkach położonych praktycznie w naturalnych warunkach przyrody, z pewnością byłoby to bardzo wymagające i kosztowne w realizacji przedsięwzięcie.

Jak na fakt, że miejsce to powstało już wiele lat temu i ma swoją historię, trzeba docenić podstawy dostępności, których wymogi zostały w tym przypadku spełnione.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.
Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz