Przejdź do treści

Postanowienia noworoczne i o co w nich chodzi

Zdjęcie: czerwony budzik z alarmem i napis „Time for change – czas na zmianę”

Co roku to samo: Sylwester, huczna zabawa do białego rana, szampan, a potem Nowy Rok i wraz z nim – nowa ja. O co tak naprawdę chodzi w tych całych postanowieniach?

Faktycznie, jest coś niesłychanie kuszącego w tego rodzaju deklaracjach. Po pierwsze: kończy się pewien etap i to nie tylko dla nas, ale też dla reszty świata. Z reguły towarzyszy temu niecierpliwe oczekiwanie, a u wielu także zaciekawienie, co przyniesie nowe i jeszcze niepoznane jutro.

Nowe jutro nie jest jednak abstrakcyjnym punktem, a konkretnym dniem w rubryce kalendarza, od którego prościej zacząć wprowadzać pewne zmiany do swojego życia. Stare zostawiamy za plecami i (nie oglądając się za siebie), budujemy coś od początku.

Dzień 1 stycznia ma zatem stanowić jakąś magiczną granicę, po przekroczeniu której, staniemy się (przy ogromnym nakładzie pracy), lepszą wersją samego siebie.

W ostatnim czasie, również za sprawą mediów społecznościowych bardzo modne stały się hasła motywacyjne, zachęcające do doskonalenia się i pokonywania własnych słabości. Osobiście uważam, że o ile nie popadniemy w niezdrowy perfekcjonizm czy przesadę, warto zacząć rok z jakimś fajnym celem.

Trzeba jedynie pamiętać o paru zasadach: cel powinien być sprecyzowany, wówczas zwiększa się szansa na jego realizację. Najlepiej jest go zapisać w notesie lub kalendarzu, ponieważ, jeżeli coś zapiszemy również staje się to bardziej „realistyczne”, a nam samym łatwiej podjąć pierwsze kroki. Warto też trzymać się konkretnych liczb, które sprawią, że będziemy mogli zmierzyć nasze postępy.

Dobrze jest wyznaczyć sobie cel, który jest dla nas atrakcyjny i niesie w sobie pewne wyzwanie, którego osiągnięcie spowoduje, że uzyskamy nie tylko wymierne korzyści, ale przy tym będziemy się po prostu lepiej czuć. Kiedy coś sobie postanawiamy, jedną z ważniejszych zasad jest też to, żeby formułować realistyczne cele, takie, które leżą w zasięgu naszych możliwości. Ostatnim punktem jest wyznaczenie sobie konkretnego terminu, który zwiększy naszą motywację w realizacji planu.

Wszystkiego dobrego na Nowy Rok i dużo determinacji w dążeniu do wyznaczonych celów!

Więcej informacji można znaleźć tutaj: http://www.psychowiedza.com/2014/07/sprytne-cele.html

Dodaj komentarz