Przejdź do treści

Przed nami IX Kongres Osób z Niepełnosprawnościami

29 listopada w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie i w formule online odbędzie IX Kongres Osób z Niepełnosprawnościami.

Hasłem przewodnim wydarzenia jest „Wspólny głos naszą siłą”.

IX Kongres Osób z Niepełnosprawnościami poświęcony będzie aktualnemu statusowi funkcjonowania ruchu osób z niepełnosprawnościami w naszym kraju. Sedno debaty ma stanowić pytanie, jaki wpływ ma reprezentacja na politykę publiczną oraz jaka powinna ona być, aby jej głos miał rzeczywisty wpływ.

Pretekstem do dyskusji jest 20-lecie Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami – związku organizacji osób z niepełnosprawnościami i organizacji działających w ich imieniu.

Forum zawiązało się w celu wyrównywania szans i podejmowania działań czy reakcji na przejawy dyskryminacji wobec osób z niepełnosprawnościami.

Trzy sesje równoległe będą dotyczyć aktualnych dylematów reprezentacji, dodatkowych potrzeb oraz sytuacji poszczególnych grup społecznych.

Najważniejsze tematy, które zostaną podjęte podczas sesji:

  • wzmocnienie głosu między innymi samorzeczników z autyzmem, self-adwokatów z niepełnosprawnością intelektualną, doradców ds. zdrowienia z niepełnosprawnością psychospołeczną oraz osób z mózgowym porażeniem dziecięcym;
  • dostrzeżenie osób z niepełnosprawnościami będących poza systemem, w tym między innymi tych, które znajdują się w pieczy zastępczej, w procesie migracji czy w kryzysie bezdomności;
  • podkreślenie prymatu woli osoby z niepełnosprawnością, czasami podważanego, ale też dyskusja na temat dylematów w tym obszarze – zarówno na bazie codzienności, jak i w systemie.

W tym roku wybrani zostaną po raz kolejny Ambasadorzy Konwencji – ludzie oraz instytucje czy organizacje, które prowadzą działalność na rzecz obrony praw i interesów osób oraz promowania zamysłu Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami w Polsce.

Zapisy stacjonarne niestety już się zakończyły, ale wciąż możliwy jest udział online.

Zarejestrować można się poprzez specjalny formularz dostępny tutaj.

Zgłoszenia możliwe są do dnia 28 listopada włącznie do godz. 15:00.

Wszystkie informacje dotyczące Kongresu będą dostępne w mediach społecznościowych Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami tutaj.

O udziale w Kongresie decyduje kolejność zgłoszeń.

W imieniu organizatorów zachęcamy do udziału w tym ważnym wydarzeniu. My będziemy.

Dodaj komentarz