Przejdź do treści

Przyjdź na festyn i wesprzyj małą Wiesię!

Plakat promujący piknik dla Wiesi

Już w tę niedzielę o godzinie 11.00 nad jeziorem Rusałka w Poznaniu odbędzie się charytatywny festyn na rzecz 8-letniej Wiesi Urbaniak.  Zebrane podczas imprezy pieniądze przeznaczone zostaną na operację bioder dziewczynki, która umożliwi jej chodzenie.

Wiesia urodziła się jako zdrowe dziecko. Problemy zaczęły się w trzecim miesiącu życia dziewczynki. Pojawiły się u niej wówczas zaburzenia rozwoju. Gdy mała była roczniakiem, jej rówieśnicy potrafili już siadać, raczkować i chodzić. Dla Wiesi jednak czynności te wciąż były nieosiągalne. W późniejszym czasie do opóźnienia rozwoju doszły dolegliwości takie jak parkinsonizm, dystonia twarzy, spastyka czy napady pląsawicy.

Lekarze długo, bo przez 8 lat nie potrafili powiedzieć, co dolega dziewczynce. W uzyskaniu właściwej diagnozy pomogła Fundacja „Jesteśmy pod ścianą”, dzięki której Wiesia przeszła badanie genetyczne. Po jego wykonaniu okazało się, że dziewczynka choruje na zespół metaboliczny ADCY5. Jej organizm produkuje zbyt małą ilość enzymu cyklazy.

Aktualnie dziecko poddawane jest terapii aktywującej brakujący enzym. Leczenie przynosi efekty. Widać już znaczną poprawę zarówno fizycznej, jak i intelektualnej kondycji Wiesi. Dziewczynka przy asekuracji zaczyna stawać, stawia pierwsze kroczki, na przykład pchając swój wózek, wypowiada słowo „mama”, coraz lepiej sylabizuje. Niestety, na drodze do zdrowia Wiesi pojawił się kolejny problem, któremu 8-latka musi stawić czoła. Wystąpiło u niej podwichnięcie stawów biodrowych. Wiesi pomóc może tylko operacja, dzięki której dziewczynka nie tylko uzyska zdolność chodzenia, ale również uniknie bólu.

By pokryć koszty operacji i późniejszej rehabilitacji, Wiesia i jej rodzice muszą zgromadzić fundusze w wysokości 150 tysięcy zł. Suma ta jednak przekracza możliwości finansowe rodziny Urbaniaków. Dlatego już 25 września 2022 roku przez ciocie i wujków małej bohaterki zorganizowany zostanie dobroczynny piknik poprzedzony spacerem.  Wydarzenie odbędzie się obok lokalu „Rusałka Restauracja – widok ze smakiem”. Zebrane w czasie imprezy środki pomogą zabezpieczyć leczenie Wiesi.  Będzie się działo! Organizatorzy festynu gwarantują liczne atrakcje, takie jak strefa książek i ubrań, dmuchańce, pokaz iluzjonistyczny w wykonaniu Łukasza Szydlika, strefa młodego sportowca, strefa rozrywki dla dzieci i dorosłych, malowanie twarzy, plecenie warkoczyków, loteria fantowa, pokaz grupy SIRON, pokaz sprzętu ratunkowego grupy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, wóz strażacki, czytanie bajek z Królem Julianem, występy zespołu The Road House z gościnnym udziałem Pani Darii-mamy Wiesi, a także grup Głodek Brothers i Heat oraz licytacje. Goście będą mogli skosztować również grochówki, waty cukrowej i popcornu.

Środki na leczenie dziewczynki gromadzone są także za pośrednictwem Fundacji Siepomaga. Zbiórkę można zasilić klikając tutaj.

Opracowano na podstawie: Tylko operacja uratuje biodra Wiesi. Bez niej dziewczynka nie będzie chodzić. Chcesz pomóc? Przyjdź na piknik charytatywny w Poznaniu | Głos Wielkopolski (gloswielkopolski.pl)

Dodaj komentarz