Do sauny na wózku? Tak, teraz to możliwe!

Zdjęcie: pływająca sauna fińska nad Wisłą

Sauna fińska, wtapiająca się w harmonię natury, i to nie w Skandynawii, a nad Wisłą? Tak! Ta rewelacyjna idea właśnie stała się rzeczywistością.

Pływająca sauna fińska to projekt, który zrealizowany został jako zwycięski w ramach Budżetu Obywatelskiego w Warszawie, zgłoszony jako pomysł Filipa Pelca. Sauna powstała we współpracy Kwadratury z wykonawcą – firmą Patwater Sp. z o.o. i jej przedstawicielem: Markiem Piwowarskim. Inwestorem był Zarząd Zieleni m.st. Warszawy – czytamy na portalu www.whitemad.pl.

Saunę udało się zarejestrować w Polskim Rejestrze Statków. Musiano poddać ją wszystkim próbom niezbędnym do uzyskania tego wpisu. Realizujący projekt dopilnował, by dopasować umiejscowienie znaczących wagowo elementów (np. zbiorników na wodę, nieczystości, pieca z kamieniami), co oprócz balastu i wysokości górnego pokładu miało znaczący wpływ na równowagę obiektu. Środek ciężkości jest położony nisko, a barierki górnego pokładu odsunięte są od burty. Fakt ten niejako „zaważył” na stabilności konstrukcji.

– Projektowaliśmy więc statek, a nie budynek. Brak konieczności zastosowania przepisów określających parametry pomieszczeń pozwolił nam zmieścić wszystkie funkcje na bardzo ograniczonym wielkościowo kadłubie. W przypadku projektu budynku byłoby to niemożliwe. Fakt, że nie projektowaliśmy budynku, tylko statek, pozwolił nam na przykład na zastosowanie kaczych schodów do wejścia na górny poziom. Szerokość statku jest dostosowana do szerokości wejścia do Portu Czerniakowskiego, gdzie sauna cumuje na stałe. Obiekt ma powierzchnię użytkową 15 m2, kubaturę nadbudówki 42 m3.  Kadłub, słupki i górny pokład są ze stali, natomiast drewniane są: konstrukcja ścian, elewacja zewnętrzna i wykończenie wewnętrzne ścian. Ponadto sauna jest całkowicie demontowalna, zatem nadaje się w 100 proc. do recyklingu – deklarują pomysłodawcy projektu.

Z sauny może korzystać do ośmiu osób. W środku znajdziemy toaletę, natrysk, przebieralnie oraz strefę wypoczynkową. Na dachu zlokalizowano górny, duży pokład, gdzie można plażować.

Właściwe jest podejście twórców projektu do kwestii dostępności dla osób niepełnosprawnych, które mogą korzystać z całego dolnego pokładu na zewnątrz i wewnątrz. Z tego też powodu np. dolny pokład został uzupełniony o pływający pomost dostępny dla osób z niepełnosprawnościami.

Architekci stworzyli obiekt pływający, który można odholować w inne miejsce w razie zaistnienia takiej potrzeby. Pozwoli to korzystać z sauny w zupełnie nowym,urokliwym otoczeniu czy walorach przyrody. Transport statku odbywa się w tej chwili za pomocą holownika, ale pozostawiono możliwość montażu silnika na rufie. Wówczas sauna mogłaby popłynąć w samotny rejs.

Przywracanie natury do pejzażu metropolii (takiego jak Warszawa), to działanie celowe.Wracamy do korzeni i w ten sposób żyjemy w bardziej zrównoważonym świecie. Mając na uwadze nowoczesną przestrzeń miejską, chcemy pogodzić w nim naturę z cywilizacją – podsumowują autorzy projektu.

Opisywane przedsięwzięcie mieszkańcy sami zainicjowali, zgłaszając pomysł do Budżetu Obywatelskiego w Warszawie, co jest dowodem na występowanie społecznej potrzeby realizowania przełamujących schematy idei związanych z przyrodą.

A to za sprawą tego, że nie tylko ludzkość przestaje walczyć z naturą, ale chce wejść z nią w symbiozę. Sauna Wisła może w naturalny sposób wpłynąć na życie miasta, zachęcając mieszkańców Warszawy do odwiedzania Portu Czerniakowskiego i spędzania wolnego czasu, jeszcze w mieście, a jednocześnie w otoczeniu przyrody.

Projekt wpisuje się we wskazane powyżej zmiany. Od dłuższego czasu Port Czerniakowski zapełniają barki. Jest tu spokojnie, w opozycji do Bulwarów Wiślanych. Statek-sauna Wisła ma sprzyjać kontemplowaniu naturalnego otoczenia w ciszy.

W porcie mieszkają bobry, wydry czy ptaki rzeczne, większa część brzegów pozostała w pierwotnym, naturalnym stanie. Z tego względu otwarcia widokowe z pomieszczenia sauny i części odpoczynkowej zwrócono właśnie na dziki brzeg.

Charakterystyczne dla architektury sauny panoramiczne okno daje możliwość obserwowania portu, przede wszystkim nadwiślańskiej, charakterystycznej dla takich obszarów roślinności czy zwierząt.

W celu skorzystania z sauny należy zgłosić chęć na stronie https://saunawisla.pl/

Dodaj komentarz