Rysunek nie tylko od święta – nowa wystawa w Galerii Tak

Jeszcze do 25 stycznia 2021 można obejrzeć wystawę autorstwa Elżbiety Juszczak „Rysunek nie tylko od święta”. Ekspozycję znajdziemy w Galerii Tak mieszczącej się przy ul. Mielżyńskiego 27/29 w Poznaniu.

Elżbieta Juszczak jest poznanianką, a o jej niepełnosprawności zadecydowała trisomia 21. To jedyna rzecz, która różni ją od reszty. Poza tym jest taka, jak każdy z nas. Ma swoje marzenia, pragnienia, uczucia i potrzeby.

Elżbieta pojawiła się w Stowarzyszeniu Na Tak jakieś trzy lata temu, była uczestnikiem zajęć arteterapeutycznych programu Poradni Rozwojowej Jaskółka.

Już wówczas prezentowała charakterystyczny i spójny sposób realizowania prac oraz zainteresowanie wybranymi tematami.

Wcześniej przez parę lat tworzyła pod opieką Pani Tamary Nagody-Zielińskiej. W tym czasie powstawały między innymi interpretacje rysunkowe wizerunków władców Polski, które wystawione zostały w Katedrze Gnieźnieńskiej.

Artystka otrzymała wyróżnienia i nagrody za prace z projektów artystyczno-historycznych: biało-czerwony I Poczet, złoty II Poczet-60, srebrny III Poczet.

Prezentowane na wystawie w Galerii Tak prace są wykonane w przeważającej liczbie techniką flamastrów, cienkopisów żelowych i brokatowych. Powstały one w domowym zaciszu.

Styl tworzenia Elżbiety przywodzi na myśl misternie haftowane na tkaninie wzory. Artystka rysuje z wielkim skupieniem i pietyzmem, stawiając precyzyjnie kreskę za kreską.

Elżbieta jest osobą cichą i małomówną, świat jej rysunków może więc stanowić dopełnienie wypowiedzi tego, co dla niej ważne.

Kreując systematycznie swoje autonomiczne komunikaty daje nam powód do rozumienia, jak ważnym jest dla niej obszar otaczającej rzeczywistości i możliwość przypisania jej baśniowego czy fantastycznego charakteru.

Ela Juszczak lubi zaskakiwać nadając znajomym formom unikatowy, fantastyczny wizerunek (Prace: „Zebra w tygrysie paski”, „Słoń – torba”.) Odnajdujemy w jej dziełach kontynuację opowiadania bezpiecznej bajki z okresu dzieciństwa o znanym zakończeniu. Dlaczego „Rysunek nie tylko od święta” w tytule wystawy?

Są dwa ważne powody. Pierwszy – Elżbieta rysuje nie tylko od święta, rysuje każdego dnia a to jest już powód do świętowania, ponieważ nie wszystkim nam jest dane tworzyć z równą intensywnością.

Wystawa Elżbiety Juszczak „Rysunek nie tylko od święta” potrwa do 25 stycznia 2021r.

Przewidziane dyżury w Galerii związane z oglądaniem wystawy: wtorek, środa lub piątek między godziną 12 a 15, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym. Zainteresowani proszeni są o kontakt pod numerem: 668-577-199. Wystawę mogą obejrzeć jednocześnie trzy osoby.

Przy telefonicznym ustalaniu terminu spotkania wymagane jest potwierdzenie o stanie zdrowia zezwalającym na kontakt bezpośredni, to znaczy bez cech infekcji oraz zachowanie ogólnie obowiązujących zasad profilaktyki zapobiegania rozprzestrzeniania się Covid-19.

Należy przyjść do galerii w maseczce oraz zdezynfekować ręce w wyznaczonym miejscu.

Na portalu społecznościowym FB na stronie Galerii Tak zamieszczane są fotorelacje i informacje dotyczące bieżących i planowanych wydarzeń. Opiekunem wystawy jest Magdalena Kozicka.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz