Samsung tworzy telewizory z myślą o niepełnosprawnych

Na zdjęciu ręka trzymająca pilot. W tle telewizor.

Samsung wyszedł naprzeciw osobom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Marka pokazała na własnym przykładzie, że telewizory to także urządzenia dla ludzi niedosłyszących i niedowidzących.

Nowe ekrany mają wbudowane specjalne funkcje, które w wielkim stopniu ułatwią korzystanie z nich osobom z niepełnosprawnością.

W telewizorach Neo QLED i innych, wybranych modelach, które pojawią się w 2021 roku, wykorzystano opracowany przez firmę Samsung algorytm sztucznej inteligencji (AI), który automatycznie rozpoznaje język migowy i powiększa obraz tłumacza aż o 200 procent” – czytamy na stronie www.dziennik.pl

Użytkownicy będą mogli również wybrać obszar ekranu, który chcą powiększyć, jak również zmodyfikować powiększony obraz tak, by lepiej widzieć szczegóły, takie jak pytania wyświetlane podczas quizu czy tabele wyników prezentowane w transmisjach sportowych.

Programy telewizyjne nierzadko posiadają dziś opcję wyświetlania napisów, dzięki czemu osoby niesłyszące mogą śledzić to, co dzieje się na ekranie. Zdarza się jednak, że oryginalna treść jest opatrzona napisami, które nakładają się na te dostarczane przez dostawcę treści, uniemożliwiając ich odczytanie.

Tu pomocna okaże się możliwość skorzystania z osobnych napisów. Funkcja ta pozwoli wyświetlać tekst, który jest kierowany do osób niesłyszących, w innym obszarze niż ten, który stanowi element nadawanego programu. Użytkownicy będą mogli ponadto zmienić w napisach kolory tła i tekstu, dodatkowo poprawiając skalę widoczności.

Podczas oglądania telewizji z rodziną czy przyjaciółmi osoby niedosłyszące mogą potrzebować, by dźwięk ustawiony był trochę głośniej, co może okazać się niekomfortowe dla reszty.

Aby wszyscy mogli spędzić czas wolny przed ekranem telewizora, Samsung wprowadzi w swoich telewizorach jednoczesną obsługę kilku wyjść dźwięku.

Osoby niedosłyszące będą mogły teraz korzystać z urządzenia łączącego się poprzez Bluetooth, by słuchać ścieżki dźwiękowej oglądanego programu ze wzmocnionym dźwiękiem, nie wpływając na wrażenia pozostałych widzów. Na takim urządzeniu, które można połączyć bezpośrednio z telewizorem, użytkownik będzie mógł ustawić głośność na odpowiadającym mu poziomie” – informuje portal dziennk.pl.

Obecnie coraz częściej pojawiają się rozwiązania z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. Dostępna technologia to tylko jeden z wariantów. Oby tak dalej!

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz