Przejdź do treści

Spółka PKP Intercity dołącza do kampanii (Nie)widzialni

Spółka PKP Intercity dołącza do kampanii (Nie)widzialni. Pracownicy przewoźnika przechodzą specjalne szkolenia, by umożliwić osobom z niewidocznymi niepełnosprawnościami komfortowe podróżowanie pociągami.

Czy w dobie, w której tak wielu ludzi posiada prawo jazdy, a zatem podróżuje własnym samochodem, przemieszczanie się koleją odchodzi do lamusa? Okazuje się, że nie.

Jak wynika ze statystyk, w ubiegłym roku z przejazdów pasażerskich spółki PKP Intercity skorzystało aż 59 milionów osób. Był to rekordowy wynik w historii przedsiębiorstwa. Wiele wskazuje na to, że w 2023 roku rezultat ten zostanie poprawiony. Tylko od stycznia do końca sierpnia tego roku do pociągów Spółki wsiadło 45 milionów podróżnych. Pamiętać należy, że wśród nich znajdują się osoby z niepełnosprawnościami.

Ograniczenie sprawności nie zawsze jednak sprowadza się do wózka inwalidzkiego, kul czy aparatów słuchowych. Czasem niepełnosprawności nie widać gołym okiem. Do takich niepełnosprawności zaliczają się na przykład: cukrzyca, zaburzenia neurorozwojowe, stwardnienie rozsiane, stan spowodowany przebiegiem leczenia(na przykład onkologicznego) lub wypadkiem(na przykład posługiwanie się protezą kończyny, która jest niewidoczna pod ubraniem).

Według szacunków w naszym kraju żyje nawet 7 milionów osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, z czego 80 procent z nich to niepełnosprawności niewidoczne. Jak wykazują dane Eurostatu, nawet 25 procent, czyli ¼ mieszkańców Unii Europejskiej ma jakąś niepełnosprawność.

Wiele osób z niewidocznymi niepełnosprawnościami martwi się czy podczas podróży pociągiem w razie potrzeby uzyska pomoc. Dlatego kluczowe jest szkolenie pracowników mających kontakt z pasażerami. W ramach kampanii (Nie) widzialni specjalnie dobrana grupa przedstawicieli PKP Intercity uczestniczy w szkoleniach. Po nich wyznaczone zostaną osoby, które przekażą zdobytą na warsztatach wiedzę tym pracownikom Spółki, którzy na co dzień mają kontakt z pasażerami.

– Zależy nam, aby wszyscy nasi klienci podróżowali komfortowo i czuli się dobrze na pokładzie naszych pociągów. Dzięki udziałowi w projekcie „(Nie)widzialni” drużyny konduktorskie, kasjerzy i pracownicy Centrów Obsługi Klienta na największych dworcach w Polsce, będą wiedzieli jak efektywnie pomóc osobie z niewidoczną niepełnosprawnością, gdy tylko zajdzie taka potrzeba –mówi prezes zarządu PKP Intercity Marek Chraniuk.

Przez dwa tygodnie – w dniach od 1 do 15 września w około 50 pociągach typu Pendolino, Flirt i Dart wyświetlane będą spoty promujące akcję. Podróżni będą mogli obejrzeć je na ekranach umieszczonych w wagonach. W ten sposób dowiedzą się o celach, jakie przyświecają projektowi.

Organizatorem akcji jest Fundacja StwardnienieRozsiane.Info. Kampania powstała w wyniku konsultacji i rozmów z ekspertami oraz osobami dotkniętymi niewidocznymi niepełnosprawnościami. Dołączyło do niego już ponad stu partnerów z całego kraju, w tym spółka PKP Intercity.

W każdej chwili można zgłosić się do Fundacji StwardnienieRozsiane.Info i zostać partnerem akcji.

Więcej informacji o projekcie na jego facebookowym profilu oraz stronie internetowej.

Opracowano na podstawie:PKP Intercity zadba o podróżnych z niewidoczną niepełnosprawnością – Wszystko na temat branży kolejowej: PKP, Intercity, przewozy regionalne, koleje mazowieckie, rozkłady jazdy PKP, Kolej (rynek-kolejowy.pl)

Dodaj komentarz