Uważajcie na oszustów i wyłudzaczy

 Logo wielkopolskiej policji

W związku ze Świętami Wielkanocnymi Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu apeluje do osób starszych i niepełnosprawnych o rozwagę, gdyż oszuści są obecnie bardzo aktywni i bardzo często wykorzystują sytuację epidemiczną.

Święta Zmartwychwstania Pańskiego to czas ważny dla każdego z chrześcijan. Wielkanoc to czas spokoju i refleksji, ale dla przestępców to czas większej niż zazwyczaj aktywności. W  trakcie okresu przedświątecznego i samych świąt kryminaliści  wykorzystają każdą nadarzającą się okazję do wyłudzenia pieniędzy. Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali osobę, która oferowała szczepionki na koronawirusa, bez konieczności oczekiwania na swoją kolej.  Mężczyzna oszukał kilkadziesiąt osób, za co grozi mu kara do 8 lat więzienia. Przestępcy oferują również usługi w związane z dezynfekcją mieszkań. Dzięki temu dostają się do wnętrza domów i dokonują kradzieży pieniędzy oraz kosztowności. Innym sposobem są magiczne amulety, których działanie ma odstraszać wirusy, co jest nieprawdą. Oszuści wyłudzają pieniądze także poprzez podszywanie się pod naszą rodzinę. Udając kogoś z naszych bliskich, proszą o dużą sumę pieniędzy, gdyż, jak twierdzą,potrzebują pieniędzy na lekarstwa, które  mają uratować im życie.

Wszystkie powyższe historie to fikcja i przykłady próby oszustw. Pamiętajmy o tym, że podczas epidemii koronawirsua każdy chory zostanie przyjęty do szpitala i leczony w adekwatny sposób. Żaden amulet nie obroni przed wirusem, a do szczepień przeciwko koronawirusowi utworzono ogólnopolską rejestrację.

Więcej informacji tutaj.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz