Przejdź do treści

Covery-nowoczesne nakładki na protezy

Zdjęcie, cover-nakładka na protezę projektu Oliwii Otręby

Nowoczesne protezy nóg, dzięki coraz bardziej rozwiniętej technologii, poza funkcjonalnością mogą wykazywać się także walorami estetycznymi. Wie o tym Oliwia Otręba-projektantka, która wymyśliła covery.

Czym są covery? To supernowoczesne nakładki na protezy kończyn dolnych, które poprawiają komfort życia osób po przebytej amputacji nóg. Produkt symulujący mięśnie zdrowej kończyny stworzony został z myślą o osobach noszących długie spodnie, które nie chcą obnosić się ze sztucznym substytutem nogi.  Dla osób niekrępujących się protezy, a wręcz chcących się nią pochwalić, Otręba zaprojektowała spersonalizowaną formę coverów.

Nakładki zostały opracowane w technologii druku 3D  (HP 3D Printing Multi Jet Fusion) na bazie skanu 3D zdrowej nogi  dzięki czemu możliwe jest szczegółowe odzwierciedlenie wymiarów coverów. Dzięki temu, że wykonano je z termoplastycznego poliuretanu, nakładki mają wiele zalet. Charakteryzują się trwałością, odpornością na niskie i wysokie temperatury, a także łatwością w utrzymaniu w czystości.  Kolejną zaletą coverów, odróżniającą je od innych podobnych produktów, jest specjalny sposób mocowania zapobiegający przesuwaniu się nakładek podczas ich stosowania. Odkształcone nakładki pod ciężarem ciała odzyskują pierwotny kształt.

Oliwia Otręba, pomysłodawczyni coverów, opracowała produkt jeszcze jako studentka wzornictwa przemysłowego na katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Stworzone przez nią nakładki były projektem zrealizowanym w ramach studenckich praktyk, które odbywała ona w firmie Proteo. Wkrótce Otręba zaczęła z przedsiębiorstwem stale współpracować, a jej wynalazek znalazł się w stałej ofercie.

Projektantka przyznaje, że tworzenie produktów dla osób z niepełnosprawnościami wymaga często postawienia się w ich sytuacji. Designer musi wykazać się indywidualnym podejściem do każdego użytkownika i zrozumieniem jego problemów, które dla osób pełnosprawnych są często trudne do wyobrażenia.

Otręba, projektując dla osób dotkniętych niepełnosprawnościami , nie poprzestała jednak na coverach. Zaprojektowała stanowisko wspomagające skan 3D w protetyce nóg, będące jednocześnie jej pracą dyplomową, a także współpracuje z firmą Blank Studio przy tworzeniu projektów ułatwiających niewidomym nawigację w przestrzeniach publicznych.

Dodaj komentarz