Dostępne Tatry? Na tym szlaku tak!

Zdjęcie, Tatry

Trasa do Doliny Strążyskiej w Tatrach ma być wkrótce dostępna dla wózkowiczów.

Gazeta Krakowska podała informację, że wyrównana ma zostać nawierzchnia szlaku. Dostępna ma być również mała infrastruktura – powstać mają dla przykładu specjalne ławo-stoły.

Ponadto w zamierzeniu jest też zamontowanie na szlaku tablicy tyflograficznej (służącej osobom z niepełnosprawnością wzroku) i mającej za zadanie obrazować Giewont. Do dyspozycji turystów udostępnione zostaną również przewodniki w wersji audio.

Tatrzański Park Narodowy zakupił już dwa wózki Joëlette, umożliwiające poruszanie się w górskim terenie osobom z dziecięcym porażaniem mózgowym. Wózek ma postać kubełkowego siedziska z jednym kołem oraz uchwytami dla dwóch osób pomagających. Jeden z wózków jest przeznaczony dla osób dorosłych i jest wyposażony w elektryczne wspomaganie.

W ofercie Parku Narodowego niedługo znajdą się też dwie elektryczne przystawki dołączane do zwykłych wózków inwalidzkich. Aktualnie sprzęt przechodzi testy oraz przygotowywane są kwestie formalne. Zarówno wózki, jak i przystawki, mają być docelowo osiągalne do wypożyczenia.

Na przedsięwzięcie Tatrzański Park Narodowy skorzystał z dofinansowania otrzymanego ze źródeł Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w wysokości 520 tys. złotych.

Dodaj komentarz