Przejdź do treści

Już jest! Mamy kolejną komfortkę na terenie Poznania!

Już jest! Powstała kolejna komfortka w naszym mieście! Tym razem dostępna toaleta dla zależnych osób z niepełnosprawnościami znalazła się w przestrzeni Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu przy ul. Sienkiewicza 22.

Siedziba MOPR jest w pełni przystosowana, posiada podjazd dla wózków oraz dwie windy. Dostępna toaleta zlokalizowana została niedaleko Punktu Obsługi Klienta Sekcji Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych, w tzw. części biurowej i można z niej skorzystać za pośrednictwem pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Jest to już piąta tego rodzaju inwestycjafinansowana ze środków budżetowych Miasta Poznania.

Komfortki działają już w:

  • Centrum Inicjatyw Rodzinnych
  • Starym ZOO w Poznaniu
  • Fundacja PETRA senior
  • Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
  • Potrafię Więcej
  • Stowarzyszenie Żurawinka
  • Rusałka Restauracja – widok ze smakiem

W Poznaniu jest również dostępna plenerowa komfortka ufundowana przez Fundację Integracja, którą nieodpłatnie wypożycza organizatorom imprez i otwartych wydarzeń Fundacja FANARI.

Jest to niewątpliwie bardzo ważne przedsięwzięcie, którego zadaniem jest wzrost jakości życia dorosłych niepełnosprawnych z uwzględnieniem ich podmiotowości i godności.

Zwrócenie uwagi na ten problem wymagało odwagi mówienia głośno o sprawach wstydliwych i obarczonych tabu. Ten wyraźny sprzeciw bardzo mocno się jednak opłacił, a protest zaprocentował realnymi zmianami otaczającej nas przestrzeni, czyniąc ją bardziej dostępną dla każdego. Zanim będzie ona przystosowana w pełni, minie pewnie jeszcze sporo czasu, jednak kropla drąży skałę, a dostępność to niekończący się proces, o którym nam (osobom ze środowiska) nie wolno nigdy zapominać, ponieważ jest to korzyść dla całego społeczeństwa i synonim wolności.

Prezeska Fundacji „Żurawinka – Anna Nowak zainicjowała 2 lata temu powołanie Koalicji Przewijamy Polskę i współpracę 5 prezesek organizacji z Gliwic, Krakowa, Lublina, Warszawy i Poznania. Dzięki temu akcja nabrała tempa i rozgłosu i już po kilkunastu dniach Koalicja PP została zaproszona przez Małżonkę Prezydenta RP do Belwederu, na spotkania z przedstawicielami polskiego rządu. Rozmowy dotyczyły braku wyposażenia toalet w urządzenia pozwalające na położenie dorosłych osób w celu wykonania niezbędnych czynności higieniczno-pielęgnacyjnych w tym np. wymiany środków chłonnych. Koalicja została poproszona o przedstawienie propozycji rozwiązań i wystąpienie o zmianę przepisów regulujących wyposażenie toalet dla osób z niepełnosprawnościami.

Od tej granicznej daty, czyli 5 maja 2021, obranej przez koalicję jako symboliczny początek inicjatywy, wiele już się zmieniło i dzisiaj, latem 2023 roku, można mówić o wielu sukcesach akcji Przewijamy Polskę.

Z mojej osobistej perspektywy widać rzeczywisty przełom, jeżeli chodzi o pokonanie mocno zakorzenionych w społeczeństwie stereotypów oraz owiany milczeniem i objęty tabu problem warunków i miejsc wykonywania,przez opiekunów osób niesamodzielnych, czynności pielęgnacyjno-higienicznych.

Powstaje coraz więcej komfortek, ostatnio utworzono jedną, ogólnie dostępną dla interesantów w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie. Oby tak dalej, ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka. Przewijajmy dalej Polskę, wzdłuż i wszerz!

Dodaj komentarz