Przejdź do treści

Kobieto: badaj się i zyskaj pewność!

Ruszyła właśnie kolejna odsłona kampanii społeczno-edukacyjnej o nazwie: „Dostrzegamy! Badamy. W kobiecym interesie”.

Zadaniem akcji jest zainteresowanie coraz szerszym problemem unikania wizyt w gabinetach ginekologicznych przez kobiety 59 plus, także te z niepełnosprawnościami.

24 maja odbyło się spotkanie otwierające5. już edycję przedsięwzięcia.

Zgodnie z danymi uzyskanymi podczas badania wykonanego na zlecenie Gedeon Richter Polska i Fundacji Watch Health Care wynika, że prawie co trzecia respondentka po 59 roku życia, w tym z niepełnosprawnością nie odwiedziła ginekologa w przeciągu dwóch lat, a nawet i więcej, a około 14 procent pytanych o to kobiet nie mogło sobie przypomnieć, kiedy ostatni raz było u ginekologa.

Zgodnie z szacunkami 600 tysięcy kobiet rocznie choruje na raka szyjki macicy a 60 procent z nich kończy swoje życie.

Do mojego gabinetu rzadko przychodzą kobiety w wieku 59+, zazwyczaj zjawiają się, jak już się coś zadzieje – wskazała Joanna Bonarek-Sztaba, ginekolog-położnik.

Jak podaje Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zalecane jest, aby kobieta wykonywała badanie cytologiczne minimum co 3 lata, a badanie w kierunku HPV raz na 5 lat.

– Dbajmy o siebie i badajmy się regularnie, tak samo jak chodzimy na manicure czy do fryzjera – zaapelowała do zebranych podczas spotkania Beata Borucka, znana jako silver influencerka „Mądra Babcia”.

Kobiety nie przychodzą do lekarza z kilku powodów, jednak tymi najczęściej powtarzanymi były: brak czasu oraz brak dokuczliwych problemów. Przekonanie,że pewne kwestie zdrowotne „powstają” z wiekiem oraz fakt, że wiele kobiet po urodzeniu dziecka nie widzi potrzeby regularnych badań.

Sposobem, aby coś w tej kwestii zmienić jest wykorzystanie na potrzeby kampanii Mobilnego Gabinetu Ginekologicznego. Kobiety będą mogły zasięgnąć darmowych konsultacji ginekologicznych oraz badań – cytologii, USG, testu HPV. Odbędą też   rozmowę z fizjoterapeutką uroginekologiczną. Wymagane jest zabranie dowodu osobistego lub paszportu. Mobilny Gabinet Ginekologiczny przystosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pacjentki bez orzeczenia o niepełnosprawności mogą zapisać się na wizytę osobiście, w dniu badania, na miejscu.

Pacjentki w wieku od 59 lat w górę (w tym także z niepełnosprawnością, mogą umawiać się na badanie pod numerem telefonu 452 852 886 lub mailowo: zapisy@wkobiecyminteresie.pl (wymagane jest podanie numeru Legitymacji Osoby z Niepełnosprawnością), od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00).

Możliwość przejścia badania dotyczy miast w następujących województwach:

  • Zielona Góra, 02.06.
  • Międzyrzecz, 03.06.
  • Strzelce Krajeńskie, 04.06.
  • Szczecin, 09.06.
  • Świnoujście,10.06.
  • Międzyzdroje,11.06

Nie odkładajmy zdrowia na później, badajmy się regularnie. Warto przełamać wstyd i niechęć, by zyskać pewność, że organizm funkcjonuje prawidłowo i wszystko jest w porządku.

Badaj się i zyskaj zdrowie i… spokój.

Dodaj komentarz