Przejdź do treści

Nowy sprzęt w szpitalu im. J. Strusia w Poznaniu

Poznański szpital kliniczny im. J. Strusia zaopatrzył się w 3-Teslowy rezonans magnetyczny. Jest to jedno z najnowocześniejszych urządzeń dostępnych na rynku. Dzięki niemu będzie można dokładniej diagnozować skomplikowane przypadki.

Aktualnie szpital wyposażony jest w rezonans, który generuje pole o indukcyjności 1,5 Tesli. To bardzo dobry sprzęt do diagnostyki i – w większości przypadków – on w zupełności wystarcza. Dzięki jego zastosowaniu lekarz może sprawdzić, czy w danym obszarze ciała pacjenta rozpoczyna się proces chorobowy.

Im jednak wyższa wartość pola magnetycznego – tym wyraźniejszy obraz. Dlatego też rezonans 3T stosuje się tam, gdzie konieczne jest obrazowanie wyższej jakości, bardziej precyzyjne. Używa się go również po to, by ostatecznie potwierdzić ocenę diagnostyczną.

Nowy sprzęt przysłuży się mieszkańcom Poznania i Wielkopolski – podkreśla dr Bartłomiej Gruszka, dyrektor Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia.

Będzie używany między innymi w diagnostyce raka prostaty. Jestem pewny, że jest to słuszny zakup.

Dla pacjentów szpitala im. J. Strusia 3-Teslowy rezonans magnetyczny razem z robotem chirurgicznym da Vinci oznaczają kompleksowe i aktualnie najbardziej precyzyjne sposoby leczenia – począwszy od diagnostyki aż po zabieg operacyjny.

Rezonans oraz – konieczna do jego zainstalowania – przebudowa pracowni diagnostyki obrazowej kosztowały 11,3 mln zł. Sprzęt został kupiony razem z robotem da Vinci w ramach wartego ponad 25 mln zł projektu. 21,3 mln zł pochodziły z dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej, otrzymanego za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Miasto dołożyło 3,7 mln zł, a szpital – 1,8 mln zł – można przeczytać na stronie www.poznan.pl.

–Szpitale w całej Wielkopolsce otrzymały 130 mln zł z funduszy unijnych, w tym 47 mln zł dla placówek w Poznaniu, a ponad 21 mln zł dla szpitala im. J. Strusia–wskazywał Marek Woźniak, marszałek województwa.

–To ważna inwestycja nie tylko dla pacjentów, ale także dla lekarzy. Młodzi, zdolni i wykwalifikowani specjaliści – o których przecież zabiegamy – zostaną w naszych szpitalach tylko wtedy, gdy zapewnimy im możliwość korzystania z nowoczesnych urządzeń, pozwalających wykorzystać osiągnięcia współczesnej medycyny – dodał.

Zastosowanie rezonansu 3T przyspiesza czas diagnostyki. Nowoczesna maszyna ma wiele plusów.

Po pierwsze: zmniejsza zakłócenia obrazu wynikające z ruchów pacjenta – co jest szczególnie ważne w trakcie badania dzieci lub osób starszych.

Urządzenie jest też wyposażone w nowoczesne technologiczne rozwiązanie BioMatrix, które umożliwia przebadanie pacjenta w dowolnym zakresie. Aparat dopasowuje się do różnic anatomicznych i fizjologicznych w poszczególnych przypadkach.

Rezonans 1,5-Teslowy, z którego korzystaliśmy do tej pory i nadal będziemy korzystać jest doskonałym aparatem, standardem – mówi dr Paweł Skrzywanek, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej szpitala im. J. Strusia.

Ale 3 Tesle pozwalają nam zajrzeć jeszcze głębiej, lepiej się przyjrzeć. To zaś otwiera przed nami nowe możliwości diagnostyczne, przydatne między innymi do zastosowania w operacjach mózgu, w ocenie żywotności mięśnia sercowego czy przy planowaniu biopsji. To, że możemy używać różnych rezonansów w zależności od potrzeb, pozwala nam na kompleksową diagnostykę – podsumowuje.

Dzięki wbudowanym czujnikom oddechu nowy rezonans umożliwia również sprawne oraz precyzyjne wykonanie badań wymagających bramkowania oddechowego.

Łatwiejsze staje się także diagnozowanie pacjentów w różnych stanach klinicznych, na swobodnym oddechu.

Nowy rezonans jest obecnie najlepszym tego rodzaju sprzętem dostępnym na rynku, przeznaczonym szczególnie do diagnostyki neurologicznej, neurochirurgicznej i urologicznej.

Dodaj komentarz