Przejdź do treści

Mistrzostwa Świata Virtus na półmetku!

W austriackim Seefeld toczy się rywalizacja w ramach Mistrzostw Świata VIRTUS 2023 w narciarstwie alpejskim i klasycznym dla zawodników z niepełnosprawnością intelektualną.

W biało-czerwonych barwach występuje 19-osobowa ekipa Związku Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem, w tym zawodnicy i trenerzy fundacji SONI. Polacy sprawdzają swoje siły, mierząc się z reprezentacjami czternastu państw.  Za nami już starty w konkurencjach alpejskich: slalom gigant i slalom.

Mistrzostwa rozpoczął dzień treningowy. Sportowcy zapoznali się z przestrzenią, gdzie rozgrywać się ma konkurencja o medale, czyli ośrodkiem narciarskim Seefeld – Rosshutte i … zaskoczyli się sporym nachyleniem trasy. Chwilę zajęło im przywyknięcie do ostrego spadku stoku narciarskiego. Po kilku zjazdach przełamali opory i kontynuowali trening. Wieczorem tego dnia odbyła się oficjalna ceremonia otwarcia mistrzostw, gdzie nasi reprezentanci poznali wszystkie ekipy narodowe, czyli w sumie168 osób.

W poniedziałek – pierwszym dniu rywalizacji w slalomie gigancie wszyscy nasi alpejczycy ukończyli konkurencję w pierwszej dziesiątce najszybszych na świecie narciarzy ztrisomią 21.

Debiutując na zawodach tak wysokiej klasy pokonali „demony” i bezbłędnie (bez dyskwalifikacji) przekroczyli linię mety w obu przejazdach giganta. Najwyższą lokatę uzyskała Zofia Dziecioł, która ukończyła bieg na szóstym miejscu. Agnieszka Bauer i Grzegorz Krzemień zajęli siódme miejsca.

W drugim dniu rywalizacji mało odbyć się współzawodnictwo w ramach super giganta. Jednak organizator zmienił plany i odwołał zawody z powodu trudnych warunków atmosferycznych. SONI team postawił na regenerację i odpoczynek, spędzając wolny czas na basenie w miasteczku Seefeld.

W środę na trasie alpejskiej Mistrzostw Świata VIRTUS 2023 rozgrany został slalom. Mimo poważnych obaw wiążących się ze skomplikowanymi dla naszych zawodników figurami ustawionymi na przejeździe slalomu (łokcji, wertikali i „bananów”), narciarze SONI przeszli konkurencję bez szwanku czy dyskwalifikacji.

Zofia, która po pierwszym przejeździe była czwarta, finalnie uplasowała się na pozycji piątej, za dwiema Austriaczkami, Polką i reprezentantką Finlandii. Grzegorz i Agnieszka dotarli na metę na ósmych miejscach, ponownie zajmując takie same pozycje w swoich dziedzinach.

To już półmetek mistrzostw! Cieszą nas osiągnięte wyniki, nie tylko sportowców SONI, ale też pozostałych członków naszej reprezentacji, którzy zdobyli medale, w tym 3 złote!

Polska biegaczka narciarska Małgorzata Pernal zdominowała swoją kategorię zdobywając mistrzostwo w biegu sprinterskim oraz na dystansach pięciu i dziesięciu kilometrów.

Przed nami jeszcze starty w super gigancie. Zawodnicy i trenerzy mają apetyt na wysokie pozycje w tabeli wyników. Życzymy zatem pomyślności!

Dodaj komentarz