Nie lekceważ depresji: maj miesiącem zdrowia psychicznego

Na zdjęciu młoda kobieta skulona na kanapie

W związku z tym, że maj jest miesiącem zdrowia psychicznego, przypominamy tekst napisany z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją.

Depresja to choroba, która co roku zbiera duże żniwa. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jest ona jedną z najbardziej poważnych jednostek chorobowych na świecie.

Dzisiaj, 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, chorobą, z którą boryka się aż 350 mln ludzi w skali globu.

Ten dzień jest dobrą okazją, by zdobyć wiedzę o rozpoznawaniu i leczeniu depresji. Okazuje się, że pandemia i wynikający z niej reżim, wprowadzony w wielu krajach, przyczyniła się także do nagłego pogorszenia stanu zdrowia psychicznego mnóstwa osób.

Depresja jest podstępną i wyniszczającą „siłą”, którą z drugiej strony łatwo zbagatelizować. Niekiedy trudno bowiem wyczuć, gdzie kończy się granica zwykłego przygnębienia, a zaczyna choroba.

Depresja wymaga fachowej pomocy specjalistów. Konieczna jest konsultacja psychiatryczna i psychologiczna.

Wcześnie postawiona diagnoza daje możliwość podjęcia właściwego leczenia. Tak jak każda inna choroba, tak i stan depresyjny potrzebuje określonego czasu, by terapia (zarówno psychologiczna, jak i farmakologiczna) przyniosła pożądany efekt.

Zmagający się z depresją muszą mieć świadomość, że ich sytuacja powinna nieść za sobą wiedzę, która pomaga wyjść z trudnych okoliczności życiowych. Niezastąpiona jest również duża doza empatii ze strony najbliższego otoczenia.

Potrzebne będą też tutaj jak nigdy zrozumienie i akceptacja choroby – zarówno przez osobę pogrążoną w depresji, jak i jej rodzinę czy przyjaciół.

Nie należy lekceważyć objawów depresji. Jeśli w Twojej głowie pojawią się podejrzenia, że depresja to problem, który dotyka Ciebie lub kogoś dla Ciebie bliskiego, skontaktuj się ze specjalistą.

Dodaj komentarz