Przejdź do treści

Pierwszy taki robot w Polsce! Urządzenie wspomaga przebieg operacji kręgosłupa

Robot asystujący przy operacji? Teraz to możliwe! Unikalny w Polsce robot MazorX wspiera tarnowskich lekarzy przy zabiegach na kręgosłupie.

Ingerencje są przeprowadzane w Klinice Neurochirurgii Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza, a pierwszą osobą leczoną w taki sposób była mieszkanka Koszyc Wielkich zmagająca się ze zwyrodnieniem kręgosłupa.

Około czterech godzin zajęła medykom pionierska w naszym kraju operacja z wykorzystaniem robota MazorX, jedynego takiego w Polsce i jednego z 21 na kontynencie europejskim.

Lekarze przeprowadzili zabieg u pacjentki Anny. Personel medyczny zdiagnozował u niej zwyrodnienie kręgosłupa. Objawami były długotrwałe boleści oraz ograniczony zakres ruchu.

Operację z użyciem robota przeprowadził zespół prof. Andrzeja Maciejczaka, kierownika Kliniki Neurochirurgii tarnowskiego szpitala.

Robot jest niezwykle pomocny w dużych deformacjach kręgosłupa i ich korekcji. To trudne operacje. Robot umożliwia ich dokładne zaplanowanie oraz bardzo skrupulatne przeprowadzenie poprzez precyzyjne umiejscowienie implantów.

Wskazane powyżej zmiany nie zawsze są wykonalne przy zabiegu bez wsparcia robota.

Jak mówi Maciejczak zespół lekarski, dzięki pomocy robota MazorXplanuje przebieg operacji w aplikacji komputerowej na wirtualnym modelu kręgosłupa konkretnego pacjenta, stworzonym na podstawie tomografii komputerowej.

Umiejscawia się wówczas wirtualnie w kręgach śruby oraz implanty, i tak zaplanowaną operację wgrywa do systemu robota.

W czasie operacji robot ustawia ramię nad wytyczonymi celami w kręgosłupie. Wystarczy, że przez prowadnicę tego ramienia chirurg nawierci otwory pod śruby i wkręci je bez obawy, że zboczy z celu – nie pozwoli na to prowadnica.

Do tej pory w Klinice Neurochirurgii przeprowadzono już 7 takich wymagających operacji.W Polsce w użyciu jest kilka robotów wspomagających zabiegi na kręgosłupie.

Ten, który kupił szpital w Tarnowie, wyróżnia się ważną i nowoczesną funkcją. Pozwala on zaplanować i przeprowadzić operację kręgosłupa ze wspomaganiem sztucznej inteligencji.

MazorX został stworzony z myślą o wspieraniu chirurgów w korekcjach najtrudniejszych deformacji oraz innych chorób kręgosłupa, zarówno na etapie planowania operacji, jak również na sali operacyjnej.

Dodaj komentarz