Przejdź do treści

Program w zakresie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV

Powiat poznański  w 2023 r.  po raz kolejny realizuje „Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV”.

Program obejmuje przede wszystkim szczepienia przeciwko  wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV. Ich uzupełnieniem będzie edukacja zdrowotna dotycząca zapobiegania nowotworom szyjki macicy i innym chorobom wywołanym przez wirusa HPV. Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV to jedna z najczęściej występujących infekcji wirusowych. Zarazek ten przenoszony jest głównie (choć nie tylko!) przez kontakty seksualne. Niemal wszystkie osoby aktywne w ten sposób zostaną zakażone wirusem w trakcie swojego życia. Prawdopodobna liczba kobiet i mężczyzn, którzy są nosicielami HPV, na całej naszej planecie to 660 milionów. Wirus HPV co roku jest przyczyną około 595 tysięcy przypadków raka szyjki macicy, kobiecych narządów płciowych i odbytu.

Przedrukowuje ze strony powiatu poznańskiego grupy osób uprawnione w  roku 2023 w ramach wyżej wymienionego Programu do korzystania ze  szczepień:

  • “dziewczęta urodzone w 2009 roku (podanie dwóch dawek szczepionki, zgodnie z zaleceniami producenta preparatu), a jeżeli liczba zgłoszonych do szczepień dziewcząt będzie mniejsza niż liczba osób planowana do zaszczepienia w ramach Programu, możliwe będzie objęcie szczepieniami chłopców urodzonych w 2009 roku”,
  • “uzupełniająco dziewczęta i chłopcy, którzy otrzymali jedną dawkę szczepionki 9-walentnej w ramach programu realizowanego w 2022 roku, finansowanego z budżetu Powiatu Poznańskiego poprzez podanie drugiej dawki szczepionki, jako uzupełnienie cyklu szczepienia rozpoczętego w 2022 r., zgodnie z zaleceniami producenta preparatu, zameldowani w gminach powiatu poznańskiego (na podstawie pisemnego oświadczenia rodziców/opiekunów prawnych) oraz posiadających ich pisemną zgodę na wykonanie szczepienia”.

Jak podaje powiat poznański na swej witrynie internetowej realizatorem programu, w wyniku przeprowadzonego otwartego konkursu ofert wybrano podmiot wykonujący działalność leczniczą – EDICTUM PLUS Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu przy ul. Adama Mickiewicza 31. Tegoroczna edycja programu jest finansowana wyłącznie ze środków budżetowych powiatu poznańskiego.

Tegoroczna edycja “Programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV” jest kontynuacją działań realizowanych przez powiat poznański od 2008 roku.

Więcej informacji o projekcie i harmonogram szczepień zostaną podane wkrótce.

Dodaj komentarz