Przejdź do treści

Uroczystość upamiętniająca jednego z najwybitniejszych Polaków

W czwartek, 25 maja 2023 r.  o godz. 12.00 w Muzeum KL Dachau – na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego – odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej ojca Mariana Żelazka.

Ojciec Marian Żelazek  urodził się w Palędziu, w gminie Dopiewo. Po osiągnięciu dojrzałości wstąpił do Seminarium Ojców Werbistów w Chludowie,położonym  w Gminie Suchy Las. Po wybuchu II wojny światowej  aresztowało go gestapo. Więziono go początkowo w Forcie VII, a następnie Gusen i Dachau. W trakcie bycia uwięzionym poprzysiągł sobie, że jeśli uda mu się “przeżyć to piekło”, to resztę życia poświęci  ludziom najbardziej potrzebującym i najbiedniejszym. Po wojnie wyjechał do Indii.  Pracował jako misjonarz  wśród osób trędowatych służąc im i pomagając z wielkim oddaniem.  Z jego inicjatywy wybudowano dla nich szpital i szkołę. Ojciec Marian Żelazek bardzo dbał o  godność swoich podopiecznych  i w miarę możliwości umożliwienie im powrotu do normalnego życia. Ojciec Marian przeżył wraz z ludźmi trędowatymi  w ten sposób ponad 50 lat. W Indiach był człowiekiem szanowanym przez wszystkich . Za swoje dokonania otrzymał nominację do Pokojowej Nagrody Nobla.

“– Dzieła ojca Mariana Żelazka podkreślają, jak wielką stratą dla ludzkości było wymordowanie przez Niemców elity narodów, w tym największej liczby Polaków, w tym duchownych. Tablica będzie informowała zwiedzających w języku polskim i w języku angielskim o wielkim Polaku, który zwykł mawiać “Nie jest trudno być dobrym, trzeba tylko chcieć”. Te słowa również zostały wyryte w podstawie tablicy” – informuje na stronie powiatu poznańskiego Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych.

Przesłaniem omawianego wydarzenia jest  podkreślenie znaczenia osoby ojca Mariana Żelazka.  Był to niezwykle zasłużony dla świata i ludzkości Polak. Organizacja wydarzenia w zamierzeniu Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych ma służyć rozbudzaniu zainteresowania mieszkanek i mieszkańców Wielkopolski poznaniem historii jednego z niemieckich obozów zagłady polskich elit. Z naszej ojczyzny do KL Dachau trafiło łącznie 40 713 naszych rodaków, głównie z wyższych klas społecznych. 1780 polskich kapłanów stanowiło olbrzymią większość wśród 2720 osób  duchownych w tym obozie i połowa z nich nie przeżyła. Mieszkańcy i Mieszkanki Rzeczypospolitej Polskiej przez długi czas odczuwali  ich brak.

Dodaj komentarz