Przejdź do treści

W Poznaniu powstanie Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji dla Dzieci!

Zdjęcie, budynek Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji dla Dzieci w Poznaniu

Mamy dobrą wiadomość dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami! W ramach działalności szpitala klinicznego im. Wiktora Degi w Poznaniu powstanie Centrum Technologiczne Wspomaganej Rehabilitacji dla najmłodszych.

Dwa dni temu, 9 maja stworzono podwaliny pod budynek. Odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego oraz podpisanie aktu erekcyjnego. Przedsięwzięcie można realizować dzięki akcji charytatywnej, za którą stoi Pho3nix Foundation oraz Ciech TRI TOUR.

Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji dla Dzieci to pomysł na nową inwestycję Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Plan powiększenia placówki narodził się już w połowie 2019 roku. Wtedy też miała miejsce modernizacja, dzięki czemu idea mogła się urealnić i ostatecznie powstało Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji. To dopiero początki, a już otrzymało tam pomoc ponad 800 młodych osób z mózgowym porażeniem dziecięcym.

Założyliśmy, że gdy będziemy się rozbudowywać, każda inwestycja będzie poprzedzona wmurowaniem szczególnego kamienia węgielnego – komentuje na łamach Naszego Głosu Poznańskiego dr n. med. Przemysław Daroszewski, dyrektor szpitala.

Jest nim zawsze cegła, z której był budowany ten szpital w XIX wieku. Pochodzi z 1868 roku, z cegielni Promnice pod Poznaniem. Dziś również taką cegłę będziemy wmurowywać, zamykając akt erekcyjny.

Nowe miejsce będzie powiększoną przestrzenią działającej od 2019 r instytucji. Nowoczesna budowla o powierzchni ok. 900 m kw., ma być zespolona z istniejącym Centrum Technologicznym Wspomaganej Rehabilitacji. Wszystkie jego pomieszczenia będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Profesor Wiktor Dega, który tu tworzył swoją koncepcję ortopedii i rehabilitacji, ukuł hasło, będące jej podstawą – stwierdził prof. Marek Jóźwiak, kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej.

Tworzyły je cztery słowa: wczesność, ciągłość, kompleksowość i dostępność. Chciałbym do tego dodać jeszcze jedno słowo: trwałość. Dzięki wszystkim tym, którzy nam pomogli, zapewniamy trwałość procesu leczenia dzieci.

Na parterze mieścić się ma Laboratorium Chodu, a także: rejestracja, poczekalnia i szatnia dla pacjentów. Na pierwszym piętrze powstanie sala rehabilitacyjna wyposażona w monitoring. Kamery pozwolą rodzicom i opiekunom mieć oko na małych pacjentów. Na drugim piętrze znajdzie się klub dla rodziców – pomieszczenie z podglądem na salę rehabilitacyjną.

Będą tam też gabinety lekarzy, fizjoterapeutów i pedagogów, gabinet badań, ale również pomieszczenia socjalne dla pracowników czy magazynki.

W rozbudowanym Centrum realizowany będzie program, mający na celu rozszerzenie dostępności technologicznie wspomaganej diagnostyki funkcjonalnej i rehabilitacji. Dedykowany ma być on dzieciom oraz młodym dorosłym z mózgowym porażeniem dziecięcym i innymi zespołami porażennymi.

Mózgowe porażenie dziecięce to bardzo dotkliwe schorzenie – podkreślał Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa.

Dlatego bardzo ucieszyła mnie inicjatywa szpitala, jaką jest przygotowanie programu zdrowotnego zasilanego z pieniędzy Europejskiego Funduszu Społecznego. Oczywiste dla nas było, że chcemy go wspierać – podsumował.

Inwestycja jest współfinansowana z funduszy UE, których dysponentem jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Nowy budynek powstaje także dzięki wsparciu Pho3nix Foundation, która na realizację przedsięwzięcia przekazała 4,5 mln zł.

Misją fundacji Pho3nix Foundation jest inicjowanie ruchu. Ruch jest podstawą funkcjonowania każdego małego dziecka. Wspomniana organizacja pozarządowa ma za zadanie wspierać dzieci, które mają szansę zostać profesjonalnymi sportowcami. Jednakże nie należy zapominać o tych, którym takiej szansy nie dał los. Dlatego też fundacja wspiera działalność szpitala na wszelakie sposoby.

Już we wrześniu 2020 r. szpital został wybrany na beneficjenta akcji charytatywnej, organizowanej przez Pho3nix Foundation oraz Ciech TRI TOUR. Uroczyście rozpoczęto ją w 2020 r. na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. Uczestnicy akcji w ciągu 2 lat, podczas wirtualnej sportowej rywalizacji przejechali lub przebiegli łącznie 4,5 mln kilometrów, które – zamienione na złotówki – Pho3nix Foundation przekazała szpitalowi. Pierwsze kilometry w ramach nowego wyzwania pokonali wspólnie: Jacek Jaśkowiak, Sebastian Kulczyk oraz prof. Marek Jóźwiak, kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Ortopedyczno – Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi w Poznaniu – czytamy na stronie www.naszglospoznanski.pl.

Bardzo ważna inicjatywa. Będziemy na bieżąco przyglądać się działalności Centrum, kiedy zostanie ono już oddane do użytku.

Dodaj komentarz