Przejdź do treści

Konferencja z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Dostępności

plakat promujący konferencje z cyklu pfron wspiera o dostępności

W czwartek, 18 maja 2023 r. na całej naszej planecie obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności (ang. Global Accessibility Awareness Day – GAAD).

Jest to dzień dedykowany w szczególności dostępności cyfrowej. Z tej okazji Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zaprasza wszystkie osoby niepełnosprawne na konferencję on-line, która odbędzie się 18 maja w godzinach od 10:00 do 12:30. Będzie ona stanowiła część cyklu spotkań “PFRON wspiera dostępność”. 

Wydarzenie odbędzie się na platformie ZOOM. Link do spotkania tutaj.  

Uczestnicy konferencji będą rozmawiać o tym:

  • Jak dobrze opisać dostępność?
  • Jak technologie asystujące pomagają w osiągnięciu większej niezależności?
  • Jakie zmiany zostaną wprowadzone w ramach standardów WCAG 2.2
  • czym powinna charakteryzować się dostępność w mediach społecznościowych.

Przypominamy, że co roku na całej Ziemi w trzeci czwartek maja społeczność związana z dostępnością cyfrową świętuje  Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności. Obchody stanowią doskonałą okazję do prowadzenia dyskusji i rozmów o prawie do dostępności. Lecz nie tylko. Ważne są również kwestie związane z zapewnieniem prawa do dostępności i jego znaczeniu dla osób o ograniczonej sprawności i wszystkich innych ludzi o szczególnych potrzebach. W naszym kraju Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej od wielu lat realizuje z sukcesem  Program Dostępność Plus. W jego ramach zrealizowano już ponad 100 inicjatyw  niezwykle cennych dla środowiska osób o szczególnych potrzebach. Na cele związane z realizacją programu Rząd Zjednoczonej Prawicy, kierowany przez Prawo i Sprawiedliwość przeznaczył wiele miliardów złotych. Pieniądze te zostały przeznaczone na usuwanie istniejących barier fizycznych, komunikacyjnych czy mentalnych w polskim społeczeństwie.  Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej kilka lat temu rozpoczęło również prace dotyczące przeniesienia do polskiego prawa wymagania dyrektywy Unii Europejskiej o dostępności niektórych produktów i usług (European Accessibility Act, EAA). Celem dyrektywy EAA jest wprowadzenie jednolitego i zmodernizowanego zestawu reguł prawnych dotyczących dostępności produktów i usług. Wprowadzenie w życie tego dokumentu we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej powinno zagwarantować jasność wymogów dla firm działających na rynku unijnym oraz dostępność produktów i usług dla wszystkich konsumentów.

 

Dodaj komentarz