Przejdź do treści

„Widzimy nie tylko oczami” – poradnik dla osób zagrożonych utratą wzroku

Okładka poradnika „Widzimy nie tylko oczami”

Stworzono specjalistyczny poradnik „Widzimy nie tylko oczami” dedykowany osobom, będącym w grupie ryzyka utraty wzroku. Poradnik stanowi wykaz przydatnych informacji i wskazówek, które staną się bardzo wartościowe w okolicznościach powolnej utraty widzenia.

„Choroby oczu zazwyczaj pojawiają się niespodziewanie i całkowicie zmieniają życie, zarówno osób nimi dotkniętych, jak i ich bliskich. W największym stopniu dotyczą osób dorosłych, szczególnie starszych. Wiele z nich musiało zrezygnować z dotychczasowych aktywności i stało się zależnymi od innych. Wiemy, że tak nie musi być. Są bowiem specjaliści, którzy potrafią pomóc osobom słabowidzącym, a nawet niewidomym, w zachowaniu samodzielności. Wiedzą, jak je zmotywować do wysiłku, aby nauczyły się nowych sposobów wykonywania codziennych czynności, a także, jaki sprzęt czy urządzenia mogą im to ułatwić” – to fragment, który można odnaleźć we wstępie do poradnika.

Poradnik składa się z fundamentalnych podpowiedzi zgrupowanych w jednym miejscu – gdzie zacząć szukać profesjonalnej pomocy, jakie urządzenia ułatwią codzienne funkcjonowanie, czy można poruszać się samodzielnie, kiedy się nie widzi, jakie aplikacje są pomocne w nawigacji i orientacji w przestrzeni – wszystko to oraz inne kwestie wyjaśnione zostały w tym zbiorze.

Poradnik pod redakcją Małgorzaty Pacholec powstał z myślą o osobach, które doświadczają utraty widzenia i nie mają wiedzy, jakie wsparcie mogą otrzymać ani gdzie go szukać. Porady są wynikiem osobistych doświadczeń osób dotkniętych dysfunkcją wzroku.

Znajdą się tam odpowiedzi na rodzące się wątpliwości. Mogą być one wskazówkami rozpoczynającymi proces pozytywnych zmian.

Publikacja została przygotowana w ramach projektu pilotażowego dla Wschodniego Mazowsza „Widzimy nie tylko oczami” realizowanego przez Instytut Tyflologiczny Polskiego Związku Niewidomych ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Poradnik można pobrać tutaj

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz