Przejdź do treści

Wózkiem na plażę? W Gdyni to możliwe!

Zbliża się sezon wakacyjny, a wraz z nim stopniowo poprawia się pogoda i wzrasta chęć wybrania się w miejsca, gdzie oko ucieszą urokliwe widoki przyrody.

Wiemy, że w Polsce coraz więcej robi się w kierunku dostępności popularnych, atrakcyjnych turystycznie przestrzeni. Jadąc w góry można na przykład wypożyczyć specjalne wózki dla osób z niepełnosprawnością, które umożliwiają im podziwianie górskich widoków nie tylko w albumie do zdjęć, ale w rzeczywistym otoczeniu natury na wysokości górskich szczytów. A co z plażami?

Tak się akurat złożyło, że na początku maja wybrałam się do Trójmiasta, chcąc zaczerpnąć trochę jodu i poobserwować taniec morskich fal. Chciałam ocenić w rzeczywistości, jak sprawdza się słynna kładka na znanej plaży w Gdyni Orłowie, którą postawiono tam już 7 lat temu.

Drewniany pomost zajmuje przestrzeń prawie do samego brzegu i z powodzeniem mogą z niego korzystać nie tylko osoby z niepełnosprawnościami, ale również rodziny z wózkami dziecięcymi czy rowerzyści, dla których prowadzenie pojazdów w piasku byłoby bardzo utrudnione.

Kładka ma około 30 metrów długości i jest szeroka na mniej więcej 2,5 metra.

Inwestycja, której koszt wyniósł ponad 90 tys. zł, została podzielona na dwa etapy. W pierwszym kroku wykonano moduły zejścia, składające się z trzech typów podestów, dwóch ławek i dwóch zadaszeń z płótna żeglarskiego. W drugim, ostatecznie zmontowano zejście prawie do samej linii brzegowej.

Bardzo dobrze, że projektując ten drewniany pomost pomyślano o wszystkich, bo to jest największa wartość takich przedsięwzięć. Dostępność służy nie tylko osobom z niepełnosprawnościami, ale również seniorom, matkom z dziećmi i tak naprawdę całej społeczności oraz przyjezdnym, by mogli korzystać z uroku polskiego wybrzeża.

Staramy się by nasze miasto, przestrzeń publiczna była kształtowana w sposób uniwersalny, stąd też przyjęte standardy projektowania uniwersalnego. Bo to już nie ten etap, kiedy przestrzeń publiczna kształtowana jest tylko dla osób niepełnosprawnych. Chcemy wszyscy czuć się komfortowo w naszym mieście. Chcemy, żeby zarówno budynki, ulice, przestrzenie spędzania czasu wolnego, ale także piękne gdyńskie plaże były dostępne dla wszystkich. Cieszę się, że kładka zostaje oddana do użytku przed sezonem, jako pewien rodzaj symbolu wakacji w naszym mieście. Wakacji przyjaznych dla wszystkich, którzy mieszkają w Gdyni jak i tych, którzy do naszego miasta przyjadą– komentował na łamach portalu www.gdynia.pl prezydent miasta Wojciech Szczurek.

Pobyt na plaży w Orłowie należał do bardzo udanych. Jest to propozycja dla tych, którzy mają już dość wspomnień czy oglądania fotografii w starych albumach, ale chcą odważyć się i wybrać nad polskie morze, bez obawy, że utkną w zaspach piasku. Dużo na polskim wybrzeżu się pozmieniało i warto te zmiany zobaczyć oraz ocenić samemu.

Atrakcyjności plaży dodaje pobliski piękny klif i imponujące molo. Warto sprawdzić na własną rękę. Co zastąpi bowiem szum morskich fal, wiatr we włosach i dostępne plaże o złotych piaskach?

Nawet najlepiej opowiadane historie, nie są tak wciągające, jak realne doświadczenie i poczucie wolności możliwe dzięki dostępności właśnie…

Dodaj komentarz