Przejdź do treści

Wszystko, co dobre szybko się kończy: warsztaty z hortiterapii za nami

Na zdjęciu seniorka oraz młoda opiekunka podczas pracy w ogrodzie przy kwiatach

Pod koniec sierpnia Fundacja im. Piotra Janaszka Podaj Dalej zorganizowała warsztaty z hortiterapii. Jest to ogólnie mówiąc i mocno upraszczając praca terapeutyczna połączona z zajęciami w ogrodzie.

Warsztaty, które miały miejsce w Koninie dokładnie od 19 do 21 sierpnia przyniosły uczestnikom wiele satysfakcji i dały ogromne efekty.

Co to znaczy? Takiego rodzaju praca z roślinami charakteryzuje się wielofunkcyjnością i pozytywnymi rezultatami podczas tak zwanej praktycznej „edukacji”. Takie zajmowanie się ogrodem umożliwia bycie blisko natury. Sadzenie roślin wymaga też ćwiczeń czynności manualnych.

Ogród pozwala na poruszanie się na zróżnicowanym terenie, ale i poznawanie różnych struktur. Jest to również obserwacja roślin, owadów i tego co natura nam ofiarowała. Takie prace, w których ma się kontakt z przyrodą uspokajają oraz są źródłem relaksu.

W zielonym „królestwie” spotkamy też owoce, warzywa, nasiona, które można wykorzystać podczas gotowania, pobudzając i pracując ze zmysłem smaku i węchu. Na zajęciach fundacji przygotowany został chleb słonecznikowy oraz pasty o różnych smakach.

Czynności wśród zieleni można wykorzystywać jako pewnego rodzaju formę terapii SI, w której następuje integracja wszystkich zmysłów uczestników warsztatów: słuchu, wzroku, smaku, węchu, dotyku, ruchu i równowagi oraz czucia głębokiego.

Na warsztacie nie zabrakło elementów florystycznych i zdobniczych. Piękne kompozycje, bukiety oraz zapachowe zawieszki czy pałeczki lawendowe dały ujście wielu emocjom i zwyczajnie cieszyły oko.

Angażowanie rozmaitych barw, umiejętność dobierania poszczególnych detali oraz technika układania kwiatów niektórym uczestnikom nie sprawiły żadnych trudności. Powstała również piękna biżuteria oraz różnorodne ozdoby skonstruowane z suszonych kwiatów.

Podsumowując, warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem, a biorący w nich udział pasjonaci roślin, wnieśli apel o wydłużenie czasu trwania warsztatu oraz wprowadzenie II stopnia tej formy terapii.

Świadczy to o dużym powodzeniu zajęć, ale także o pozytywnym oddziaływaniu hortiterapii w pracy z drugim człowiekiem.

Ta krótka relacja powinna zachęcić do wzięcia udziału w podobnych przedsięwzięciach na przyszłość.

Brawa dla fundacji za zorganizowanie ciekawych warsztatów, będących skuteczną formą integracji oraz terapii w jednym.

Dodaj komentarz