Przejdź do treści

Jakub Jurczak – IronMan z niepełnosprawnością

Zdjęcie, Przemysław i Jakub Jurczakowie

Chory na mózgowe porażenie dziecięce legniczanin Jakub Jurczak 20 sierpnia tego roku ukończył w szwedzkim Kalmar zawody IronMan.

Zawody Iron Man to triathlon obejmujący 3,8 km pływania, 42,2 km biegu oraz 180 km jazdy na rowerze.  20-letni  legniczanin z porażeniem mózgowym w imprezie wystartował wraz ze swoim ojcem, panem Przemysławem.  Udział w triathlonie wymagał wykazania się wytrzymałością zarówno ze strony pana Przemka, który przez całą trasę ciągnął lub pchał wózek i kajak z Kubą w środku, jak i ze strony samego Jakuba, którego możliwości fizyczne są przez chorobę mocno ograniczone. Inspiracją do wzięcia udziału w tego typu wydarzeniu był dla obu panów obejrzany przez Kubę film zatytułowany „Ze wszystkich sił”. Opowiada on historię Dicka i Ricka Hoytów, którzy byli prekursorami startów  w zawodach wymagających wielkiej wytrwałości i ogromnego wysiłku duetów, w które wchodzą osoba pełnosprawna i mająca niepełnosprawność.

Sukces Przemysława i Jakuba Jurczaków to uwieńczenie wieloletniej ciężkiej pracy, treningów i nieudanych prób ukończenia triathlonu IronMan. Teraz Jurczakom udało się pokonać dystans zawodów w czasie 14 godzin i 20 minut.

Zmagania panów Jakuba i Przemysława można śledzić na facebookowym profilu, prowadzonym przez panią Patrycję Narewską-Jurczak, która dzielnie wspiera swoich mężczyzn.

Rodzina Jurczaków promuje także fundację „Potrafię Pomóc” mającą swoją siedzibę we Wrocławiu. Jurczakowie są iskierką nadziei dla innych rodzin borykających się z problemem niepełnosprawności. Warto brać z nich przykład.

Dodaj komentarz