Przejdź do treści

Wykonaj mammografię i zyskaj spokój oraz… zdrowie!

Kiedy ostatnio robiłaś badania piersi? Aktualnie kobiety, które chciałyby skorzystać z bezpłatnej mammografii mogą wziąć udział w Programie Profilaktyki Raka Piersi.

Funkcjonujące on w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Badaniu mogą poddać się kobiety w wieku od 50 do 69 lat, w dowolnym miejscu, niezależnie od tego, gdzie na co dzień żyją. Nie ma wymogu posiadania skierowania lekarskiego.

W ramach programu do badania kwalifikują się panie, które spełniają jeden z dwóch warunków:

  • nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub
  • są w grupie ryzyka (rak piersi w rodzinie u matki, siostry lub córki lub mutacje w obrębie genów BRCA1 lub/i BRCA2) i w roku poprzedzającym otrzymały w ramach realizacji programu pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy;
  • Programem nie są objęte kobiety, u których wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi.

Badanie wykonać można między innymi w jednym z poznańskich oddziałów LUX MED. Rejestracja odbywa się pod nr tel. 58 666 24 44, 22 338 19 60 albo za pośrednictwem formularza www.mammo.pl/formularz.

Z domu trzeba zabrać zdjęcia lub płyty CDz poprzednio wykonanych mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED.

Bezpłatnie zbadać biust można także w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych (POSUM), gdzie znajduje się nowy mammograf cyfrowy.

Regularne badania i szybkie rozpoznanie choroby to najlepszy sposób na jej przewalczenie. Mammografia umożliwia wykrycie zmian, których nie można zaobserwować podczas samodzielnego badania, a szybko wykryty nowotwór daje szanse natychmiastowego oraz skutecznego leczenia i gwarancję powrotu do sił.

W przypadku złej diagnozy uczestnictwo w programie zapewnia sprawną ścieżkę diagnostyki i leczenia.

Za sprawą stałego monitoringu ułatwiony jest kontakt z placówkami prowadzącymi dalszą diagnostykę, co przyspiesza ewentualne poddanie się leczeniu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.mammo.pl.

Dodaj komentarz