Przejdź do treści

Pierwsze wiosenne KDO za nami

Grafika, człowiek wchodzi po schodach na końcu których umieszczono zapaloną żarówkę

W dniu 1 kwietnia 2021 r. na platformie internetowej Zoom odbyło się posiedzenie Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Pełnomocniku Prezydenta Miasta Poznania do spraw Osób z Niepełnosprawnościami.

Głównym tematem obrad było funkcjonowanie komunikacji publicznej w Poznaniu w czasie pandemii w kontekście osób z niepełnosprawnościami. Na pytania członków KDO związane z tym zagadnieniem odpowiadali Krzysztof Dostatni z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego i Magdalena Kusiak z Zarządu Transportu Miejskiego. Punktem wyjścia do burzliwej dyskusji były kierowane do przewodniczącego KDO – Marcina Halickiego z Fundacji Mili Ludzie, skargi na działanie komunikacji publicznej w Poznaniu. Okazało się, że zgodnie z obowiązującym prawem wózkowicze mają pierwszeństwo, jeśli chodzi o przejazd środkami komunikacji miejskiej w Poznaniu, przed rodzicami z dziećmi w wózkach i osobami przewożącymi rowery. Nie wszystkie wózki inwalidzkie jednak mogą być przewożone przez pojazdy MPK. Muszą one mieć odpowiednie parametry. Z przewozu wykluczono również trzy i czterokołowe skutery, którymi często podróżują osoby z niepełnosprawnościami. Okazało się także, że kierowcy pojazdów MPK mogą zabrać na pokład prowadzonych przez siebie pojazdów wyłącznie jeden wózek inwalidzki.

Przewodniczący KDO poprosił obecnych na sali przedstawicieli ZTM i MPK o przesłanie Komisji podstawy prawnej tego typu rozwiązań. Ustalono również, że powstanie przy Komisji Dialogu Obywatelskiego zespół roboczy do spraw komunikacji publicznej w Poznaniu, w skład którego wejdą również przedstawiciele MPK i ZTM. Członkowie KDO poprosili również ZTM i MPK o coś w rodzaju tutorialu dla osób z niepełnosprawnościami, który byłby zgodny z obowiązującymi standardami dostępności, z którego osoby te nauczyłyby się planować podróż w ten sposób by móc jechać wyłącznie niskopodłogowymi tramwajami.

Ostatnim punktem obrad było podsumowanie realizacji projektu „Instytucja dostępna-teraz!”. Projekt ten trwał 15 miesięcy. Przeprowadzono go dzięki dofinansowaniu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ogółem w projekcie wzięło udział 650 urzędników z instytucji zajmujących się obsługą osób niepełnosprawnych, takich jak na przykład Miejskie Ośrodki Pomocy Rodzinie czy też Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej.

Na zakończenie obrad wszyscy członkowie KDO złożyli sobie życzenia zdrowych i wesołych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego i ustalili termin następnego posiedzenia Komisji na czwartek, 6 maja 2021 r.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz