Przejdź do treści

Czy niepełnosprawni wymagają specjalnego traktowania?

Rysunek, blondynka siedzi na wózku inwalidzkimi, przy niej znajdują się trzy kolorowe ludzki, nad nimi napis nie dyskryminuj niepełnosprawnych stop dyskryminacji

Oto artykuł wyróżniony przez naszą Redakcję w trakcie warsztatów dziennikarskich, które członkowie naszej redakcji przeprowadzili w III Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu. Autorem tekstu jest uczeń klasy pierwszej – Jakub Krzemiński. Życzymy miłej lektury.

CZY NIESPEŁNOPRAWNI WYMAGAJĄ SPECJALNEGO TRAKTOWANIA?

Róbmy to z głową

Czy osoby o ograniczonej sprawności należy traktować w szczególny sposób? W moim odczuciu  odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Osoby niepełnosprawne potrzebują pomocy. Jest to fakt. Jednak pytanie brzmi: czy pomagając im, gdy tego nie chcą, nie posuwamy się za daleko? Czy nasza pomoc nie wpływa wówczas źle na myśli i uczucia osób niepełnosprawnych?

Moim zdaniem czasami tak jest, dlatego powinniśmy dążyć do redukowania tego problemu. W jaki sposób? Myślę, że przede wszystkim, jako społeczeństwo powinniśmy normalizować takie zjawisko jak niepełnosprawność. Nie powinniśmy dokładać osobom o organicznej sprawności dodatkowego bagażu problemów psychicznych. Musimy pomagać osobom niepełnosprawnym, ale róbmy to z głową, w taki sposób by ludzie ci nie czuli się gorsi od innych.

JAKUB KRZEMIŃSKI

Dodaj komentarz