Przejdź do treści

Niepełnosprawność śmiercią?

Zdjęcie, fragment wózka inwalidzkiego, widać koło ręce i nogi pchającej go osoby. Wózek znajduje się w pomieszczeniu, widać balkonowe okno i zasłony

Publikujemy kolejny wyróżniony przez nas artykuł z prowadzonych przez dziennikarzy naszego portalu warsztatów dla uczniów poznańskiego Liceum Ogólnokształcącego numer III.  Autorami tekstu są Tymon Leveilley, Hubert Żukowski, Jakub Garcanowski i Kacper Szymkowiak. Życzymy miłej lektury!

NIEKTÓRZY RODZĄ SIĘ Z NIĄ – INNI NABYWAJĄ

Niepełnosprawność śmiercią?

Niepełnosprawność jest nieodłącznym elementem każdego społeczeństwa. Wynika ona z różnych przyczyn. Niektórzy rodzą się z nią, a inni nabywają na przykład w wypadku.

Uważamy, że niepełnosprawność działa w sferach fizycznej i psychicznej. Myślimy, że samoakceptacja i akceptacja przez społeczeństwo osób z niepełnosprawnościami jest formą wspomagania ich.

Podczas warsztatów prowadzonych przez pracowników Stowarzyszenia Na Tak, doświadczyliśmy w pewnym stopniu codziennego trudu radzenia sobie z ograniczeniami sprawności przez osoby z niepełnosprawnościami. Naszym zdaniem niepełnosprawność jest znacznym utrudnieniem, lecz nie jest to czynnik wykluczający z większości czynności życia codziennego. Mimo jej można uczestniczyć lub być członkiem klubów zrzeszających paraolimpijczyków. Mieliśmy okazję się przekonać, że można czerpać radość z grania w siatkówkę na siedząco. Z zasłoniętymi oczyma doświadczyliśmy trudności z dopasowaniem klocków w dziecinnej układance.

Reasumując, wszystkie aspekty niepełnosprawności, które poznaliśmy, twierdzimy, że nie jest ona dla osób nią dotkniętym czymś w rodzaju skazania na gorsze życie, lecz jego utrudnieniem w większym lub mniejszym stopniu. Możemy zauważyć, że tworzy się coraz więcej organizacji, które pomagają osobom o ograniczonej sprawności. Uważamy, że osobom niepełnosprawnym może pomóc samoakceptacja a nie poddawanie się trudom życia.

TYMON  LEVEILLEY        HUBERT ŻUKOWSKI

JAKUB GARCANOWSKI    KACPER SZYMKOWIAK

Dodaj komentarz