Pomoc czy uraza?

Zdjęcie, wózek inwalidzki

Oto kolejna praca powstała w trakcie prowadzonych przez członków naszej redakcji warsztatów dziennikarskich w poznańskim III Liceum Ogólnokształcącym. Jej autorami są Aleksandra Chudziak, Amelia Bąkowska, Amelia Plichta, Marta Kubacka, Zofia Napierała i Dominika Żakowiecka.

Pomoc czy uraza? Czy niepełnosprawni czują się urażeni pomocą?

Na co dzień mierzymy się z wieloma trudnościami, jednak nie można ich porównać do tych, z którymi zmagają się osoby z niepełnosprawnościami. Dziwne spojrzenia, wyrazy współczucia i niezrozumienie – to tylko kilka problemów związanych z niepełnosprawnością. Mimo współczujących spojrzeń ludzie rzadko pomagają osobom niepełnosprawnym. Czasem wynika to z obawy o urażenie osób o ograniczonej sprawności.

W trakcie warsztatów prowadzonych przez pracowników Stowarzyszenia Na Tak dowiedzieliśmy się czego muszą doświadczać osoby z niepełnosprawnościami i jak one funkcjonują. Poznaliśmy definicję niepełnosprawności i obowiązujące w nauce paradygmaty związane z disability studies. Mieliśmy również okazję doświadczyć na własnej skórze jak to jest być osobą o ograniczonej sprawności i zobaczyć świat na jej sposób. Poruszyliśmy również temat, tego czy osoby niepełnosprawne są urażone gdy chcemy im pomóc. Odpowiedź brzmi nie! Pomoc dla osób z niepełnosprawnościami jest wielkim ułatwieniem i na pewno ludzie ci bardzo ją doceniają.

Trzeba zaznaczyć, że niepełnosprawni są takimi samymi ludźmi jak my, a praktycznie każdy człowiek cieszy się z pomocy bliźniego.

Aleksandra Chudziak

Amelia Bąkowska

Amelia Plichta

Marta Kubacka

Zofia Napierała

Dominika Żakowiecka

Dodaj komentarz