Depresja i psychoza? To przez COVID!

Zdjęcie, kobieta w maseczce

COVID-19 powodem większej podatności ozdrowieńców na depresję, psychozy, wylewy, czy demencję – jak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Po przeanalizowaniu dokumentacji medycznej 0,5 mln osób, które przeszły chorobę, okazało się, że prawie 35% z nich doświadczyło lub miało nawrót problemów psychicznych, czy neurologicznych! Stres oraz wpływ wirusa na mózg jest prawdopodobnie powodem przez który osoby hospitalizowane są szczególnie narażone na wystąpienie owych problemów.

Zaburzenia lękowe i wahania nastrojów związane są z ciężkim przejściem choroby, a także ze stresującym przewiezieniem do szpitala, zaś demencja to wynik oddziaływania wirusa COVID-19 na organizm, bądź jego ogólnej reakcji na infekcję. Co ciekawe, wirus ten wcale nie zwiększa ryzyka zachorowania na chorobę Parkinsona, która może pojawić się w wyniku zwykłej grypy.

Zaburzenia nastroju czy epizody psychotyczne wystąpiły u prawie 25% ozdrowieńców, udar u 2%, zaś demencja u niecałego 1%.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz