Dostępność Urzędu Miasta i Gminy we Wrześni dla osób niepełnosprawnych

Września to bliskie memu sercu miasto. Często je odwiedzam, gdyż mieszka tam duża część mojej rodziny. Podczas jednej z moich wizyt w tej miejscowości zbadałem dostępność Urzędu Miasta dla osób z niepełnosprawnościami.

Urząd Miasta i Gminy Września znajduje się przy ulicy Ratuszowej 1. Przed placówką znajdują się dwa oznakowane miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Wejście do budynku od ulicy Ratuszowej jest niedostępne dla osób z niepełnosprawnościami – by wejść do środka trzeba pokonać schody. Drugie wejście prowadzące do siedziby głównej wrzesińskiej Straży Miejskiej jest dostępne, gdyż nie ma ono progów ani schodów – do budynku wchodzi się z poziomu gruntu. Po sforsowaniu drzwi osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z przygotowanej specjalnie dla nich platformy. Wejście od strony ulicy Fabrycznej jest dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, bowiem przy nim znajduje się winda. Wózkowicze bez problemu mogą się poruszać po korytarzach na parterze oraz na piętrach pierwszym, drugim i trzecim. Osoby niewidome mogą wewnątrz budynku poruszać się z psem przewodnikiem. W Urzędzie nie zainstalowano pętli indukcyjnych. Brak również napisów w alfabecie Braille’a i oznaczeń kontrastowych. W urzędzie można skorzystać z bezpłatnych usług online tłumaczy Polskiego Języka Migowego i Systemu Językowo-Migowgowego.

W skali od 1 do 5 dostępność Urzędu Miasta i Gminy we Wrześni oceniam na 4. Ocenę zaniżam ze względu na brak pętli indukcyjnych i ułatwień dla osób niewidomych i słabowidzących.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.
Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz