Przejdź do treści

„Inicjatory” rozdane – poznaj laureatów!

Znamy już laureatów ósmej edycji konkursu „Inicjatory”!

Plebiscyt został zapoczątkowany, by wyeksponować projekty z ramienia organizacji pozarządowych oraz nagrodzić najwybitniejsze przedsięwzięcia tworzone z myślą o Mieście i jego mieszkańcach.

W niedzielę, 3 września podczas Targu Dobra w Starym Zoo ogłoszono laureatów jego ósmej edycji.

Wybór zwycięzców nie był prosty – komentuje Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Kapituła musiała dokonać wyboru spośród wielu wspaniałych inicjatyw naszych organizacji pozarządowych. Nie ma wątpliwości, że możemy być z nich bardzo zadowoleni. Dzięki ich wkładowi miasto zmienia się na lepsze. Gratuluję wszystkim nagrodzonym.

Nominacje do konkursu mogły otrzymać poznańskie organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, osoby fizyczne i inne podmioty, które realizowały działalność obywatelską.

Zgłaszane projekty mogły być zarówno wieloletnie, jak i krótsze – mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.

Wymagane było tylko, aby ich realizacja miała miejsceczęściowo lub w całościw 2022 roku. Łącznie do konkursu zgłoszono 45 inicjatyw.

Poznański Targ Dobra to nasze święto organizacji pozarządowych– twierdzi Maria Lisiecka-Pawełczak zasiadająca w konkursowej kapitule, przewodnicząca komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia Rady Miasta Poznania.

Dzięki podobnym wydarzeniom można zobaczyć, ile osób jest zaangażowanych w projekty, które często sprawiają, że w naszym mieście żyje się jeszcze lepiej. Kapituła, której jestem członkinią, miała niełatwe zadanie. Trzeba było wybrać te najlepsze z najlepszych, ale każdy zgłoszony projekt budził szacunek i wdzięczność za to, że takie rzeczy dzieją się właśnie w naszej metropolii – dodała.

Kapituła konkursu wybrała najlepszych z najlepszych w czterech kategoriach: „Inicjator Wspierający”, „Inicjator Aktywizujący”, „Inicjator Nowatorski” oraz „Inicjator Roku”. Piątą kategorią był Inicjator Mieszkańców im. Andrzeja Białasa, czyli nagroda specjalna od mieszkańców Poznania.

Nagrody zwycięzcom wręczali: Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta, Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, Maria Lisiecka-Pawełczak, przewodnicząca komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia RMP oraz Małgorzata Białas.

Zwycięzcą w kategorii „Inicjator Roku” zostało Stowarzyszenie Centrum PISOP oraz Fundacja Niwa Edukacji i Rozwoju za inicjatywę: „Stowarzyszenie Centrum PISOP i Fundacja Niwa dla Ukrainy”.

Laureaci zaangażowali się w działania dające wsparcie obywatelom Ukrainy, przebywającym w stolicy Wielkopolski.Obie organizacje wzmocniły proces integracji uchodźców i stworzyły ofertę pomocy dostosowaną do aktualnie pojawiających się potrzeb. Równie ważne okazało się zbudowanie dialogu międzykulturowego, a także rozwój sieci współpracy z innymi organizacjami, instytucjami oraz przedsiębiorstwami zaangażowanymi w integrację cudzoziemców.

„Inicjator Wspierający” to wyróżnienie przyznawane za pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, aktywność na rzecz rozwoju infrastruktury miejskiej, klimatu i środowiska.

W tym roku laureatem została Fundacja Ochrony Praw Zwierząt Kejtersi, za przedsięwzięcie „Kejterski patrol – pomoc zwierzętom właścicielskim z Ukrainy”.

Wolontariusze z Wielkopolski nieśli pomoc opiekunom zwierząt, którzy przyjeżdżali do Poznania. Systematycznie stawiali się w punktach recepcyjnych oraz noclegowych. Tworzyli patrole weterynaryjne oraz dostarczali karmę, transportery, adresatki czy sprzęty spacerowe dla psów, kotów i gryzoni.

Nagrody w tej kategorii powędrowały także do: Stowarzyszenia niecodzienność za „7 Festival filmów nieCodziennych”, Fundacji PETRA senior za inicjatywę „Aktywni na Plus” oraz Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „ŻURAWINKA” za przedsięwzięcie „Dajemy Zielone Światło”.

„Inicjator Aktywizujący” to wyróżnienie za inicjatywy mobilizujące mieszkańców do działania i współtworzenia. W tym roku jego laureatami zostali mieszkańcy osiedla przy wsparciu Centrum Inicjatyw Lokalnych Strzeszyn – Stowarzyszenie Strzeszyn dla Dzieci” oraz Stowarzyszenie MiastoHolizm, za inicjatywę: „Mobilny Instytut Kultury na Strzeszynie (Kontener na Strzeszynie)”.

Dzięki nim do życia powołano przestrzeń, która umożliwiła realizację koncertów, warsztatów i spotkań.

Mobilny Instytut Kultury stał się centrum, w którym mieszkańcy edukowali się i dzielili pasjami. Zaangażowanie całego osiedla przyczyniło się do budowania społecznej bliskości i poprawy jakości życia.

W identycznej kategorii kapituła konkursu postanowiła także wyróżnić Fundację Panda Team im. Michałka Tarachowicza za inicjatywę „Panda Claus” oraz Fundację ORCHidea za przedsięwzięcie „Koncentruj się!”.

W kategorii „Inicjator Nowatorski” oceniane są działania będące nowością na danym terenie lub w określonej dziedzinie. W tym roku nagroda trafiła w ręce Stowarzyszenia Farma Miejska, za inicjatywę „Poznańska Farma Miejska”.

Farma zaopatruje w świeże, ekologiczne warzywa, które można kupić, ale także razem uprawiać na wspólnym terytorium. Celem projektu jest promowanie naturalnych upraw, zazielenianie przestrzeni miejskich oraz ułatwianie dotarcia do zdrowej żywności dla wszystkich. Poznańska Farma Miejska tworzy społeczność zaangażowaną w dbanie o zdrowie i ekologię.

Wyróżnienia powędrowały do: Stowarzyszenia Gen-i-już działającego przy Instytucie Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu za „Mobilną Akademię Nauki (MAN) – Nie taki wirus straszny – czyli, co genetycy chowają w probówkach”, Stowarzyszenia Ziarno Dobra za inicjatywę „Kumple bez uprzedzeń – innowacja społeczna” oraz do Fundacji Ratuj Ryby za inicjatywę „Powrót Dinozaura do Warty. Międzynarodowa Restytucja Jesiotra, zarybienie i śledzenie z udziałem NGO z Poznania”.

Inicjator Mieszkańców im. Andrzeja Białasa to nagroda, którą w otwartym głosowaniu przyznają poznaniacy i poznanianki. W tym roku wzięło w nim udział blisko 3000 osób. Laureatem została Fundacja Ratuj Ryby za inicjatywę „Powrót Dinozaura do Warty. Międzynarodowa Restytucja Jesiotra, zarybienie i śledzenie z udziałem NGO z Poznania”.

Fundacja jako pionierska w naszym kraju doprowadziła do zebrania społecznych środków na nadajniki oraz do samodzielnego śledzenia podróży jesiotrów przez 500 km Warty. To nowatorski, zaawansowany międzynarodowy projekt naukowy realizowany w Polsce przez NGO z wykorzystaniem narzędzi do śledzenia tych zwierząt. Fundacja znalazła 50 proc. wpuszczonych wcześniej ryb podczas ich podróży. Dzięki temu naukowcy mają gwarancję, że przeżyły one katastrofę na Odrze i obecnie pływają w Bałtyku.

Patronem nagrody Inicjator Mieszkańców jest Andrzej Białas, który był społecznikiem i przewodniczącym Rady Osiedla Ławica.

W latach 2015-2018 pełnił funkcję dyrektora Gabinetu Prezydenta Poznania. Następnie objął stanowisko Pełnomocnika Prezydenta Miasta Poznania ds. Społeczeństwa Obywatelskiego. Walczył z ciężką chorobą nowotworową. Odszedł we wrześniu 2019 roku, w wieku 62 lat.

Laureaci w każdej z kategorii, oprócz tytułu „Inicjatora” i statuetki, otrzymają również nagrody finansowe, których łączna pula sięgnęła w tej edycji 25 tys. złotych.

Dodaj komentarz