Przejdź do treści

Historia Prima Aprilis

1 kwietnia trudno brać życie na poważnie, podczas gdy zewsząd czyhają wielbiciele tego popularnego święta gotowi nabrać nas na jakąś nieprawdziwą i zaskakującą informację.

They are also encouraged to give the patient a clear explanation about the different types of treatment options before making any decision about their sexual activity patterns based on the patient's own preference. However, in recent years, orlistat tablets have also been proven effective in https://hotel90.it/52297-acquista-cialis-5-mg-41388/ helping to improve the symptoms of irritable bowel syndrome and fibromyalgia. So far it seems to be helping his immune system do better, but has he responded at all?

The cost for the drug depends on several factors like the brand name, dosage, duration, and type of insurance. Bactrim is a drug used to treat many species budes nasenspray 32 preis of bacteria. The name derives from the slavic word "timpět" ("caved place"), referring to the fact that many karst caves are found here.

Prima Aprilis – to nazwa wywodząca się z łaciny, która zwyczajnie oznacza 1 kwietnia. Robienie sobie psikusów tego dnia to znany niereligijny zwyczaj, który jednak na stałe wszedł nam w krew. Uwielbiamy obserwować zdziwienie na twarzach znajomych, kiedy nieświadomi niczego dają się oszukać.

Najprawdopodobniej, ta nietypowa „tradycja” wywodzi się z Grecji, tak przynajmniej twierdzą niektórzy badacze.

Wiąże się ona z mitologią. Zgodnie ze znaną niektórym narracją – córka Demeter, Persefona została porwana do Hadesu na początku kwietnia. Demeter chciała ją odnaleźć, podążając śladem rozlegającego się po krainie zmarłych głosu latorośli, jednak echo wprowadzało ją w błąd.

W Polsce pierwsze święto zbliżone do aktualnego Prima Aprilis pojawiło się pod koniec XVI wieku. Nowy zwyczaj bardzo szybko przyjął się w naszym kraju.

W połowie XVII wieku nasi przodkowie obchodzili go w sposób podobny do współczesnego. Byli oni tak wyczuleni na tle Prima Aprilis, że wszystko tego dnia traktowali w formie żartu.

Doszło nawet do tego, że podpisany 1 kwietnia 1683 roku sojusz antyturecki z Leopoldem I Habsburgiem wydawał się politycznym psikusem. Umowę antydatowano na dzień 31 marca.

W Europie Prima Aprilis w obecnej postaci zaczął popularyzować się najpierw we Francji, później we Włoszech i w Niemczech, robienie psikusów szybko dotarło też do Rosji.

Dzisiaj zwyczaj ten znany pod różnymi nazwami obchodzony jest już na całym świecie. Nie wszędzie jednak w tym samym czasie, co w Polsce – 1 kwietnia.

Niezależnie od tego, czy próbujesz nabrać bliską Ci osobę, czy też sam uwierzyłeś w naiwną wiadomość, jedno jest pewne: tego dnia żarty są dozwolone, a jedyne co jest zakazane, to obrażanie się na takie psikusy.

Żarty, żartami i o ile są one w granicach dobrego smaku, to właśnie 1 kwietnia powinny ujść płazem nawet niezbyt wprawionemu amatorowi dowcipów. Śmiech to zdrowie, a w Prima Aprilis zaleca się go w dużych dawkach.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz