Przejdź do treści

Międzypokoleniowy Piknik Przyrodniczy – Razem Bliżej Natury

W niedzielę, 11 czerwca 2023 r. w godzinach od 10:30 do 16:00 Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie zaprasza wydarzenie zatytułowane „Międzypokoleniowy Piknik Przyrodniczy – Razem Bliżej Natury”.

Impreza będzie stanowiła znakomitą okazję do integracji międzypokoleniowej i wzajemnego poznania się. Jej uczestnicy będą mieli możliwość podzielenia swoimi doświadczeniami, pielęgnowania więzi rodzinnych i świetnej zabawy. W trakcie wydarzenia będzie można uczestniczyć w interaktywnym ekologicznym spektaklu lalkowym, adresowanym zarówno do dzieci jak i  do całych rodzin. Przedstawienie poruszy ważne dla ekologii zagadnienia. Wśród nich pojawią się takie tematy, jak między innymi: dbałość o naturę, życie w stylu zero waste, nawyk segregowania śmieci i czuwania nad swoim otoczeniem. Zawodowy bajarz uraczy osoby biorące udział w festynie opowieściami związanymi tematycznie z florą i fauną a jego bajaniom towarzyszyć będzie muzyka i śpiew w wykonaniu meksykańskiego artysty Romana Mendeza.

W trakcie pokazów i zajęć będzie można poznać rośliny zapachowe i metody sporządzania wyciągów aromatycznych, kompozycji zapachowych. Każdy będzie mógł przyrządzić swoją indywidualną miksturę zapachową. Podczas imprezy będzie także okazja do tego by przygotować własną porcję przyprawową czy skosztować potraw opartych o dzikie rośliny jadalne. Uczestnicy pikniku dowiedzą się jak skutecznie i bezpiecznie korzystać z bogactw przyrody.

Dzieci i młodzież wraz z opiekunami będą mogły uczestniczyć w rozlicznych zajęciach przyrodniczych, etnograficznych, historycznych oraz plastycznych.  W ich trakcie dowiedzą się dużo o historii i sposobach wytwarzania mąki i kaszy, o roli natury  w dawnych zwyczajach ludowych, o panujących onegdaj o relacjach międzypokoleniowych, o ekosystemach leśnych oraz wodnych, czy o inspiracjach, jakie można czerpać z przyrody, które można z powodzeniem użyć w procesie tworzenia prac plastycznych. Służby mundurowe zaprezentują nowoczesne sposoby walki z zatruwaniem powietrza, wody i gleby. Ich przedstawiciele opowiedzą także o próbach zapobiegania przemytowi przez granicę Polski gatunków zwierząt chronionych, oraz o tym, jak bezpiecznie poruszać się po polskich drogach. Pani profesor Katarzyna Wieczorowska-Tobis pomoże uczestnikom w zrozumieniu procesów starzenia się. Wykładowczyni postara się przedstawić odpowiedź na pytanie, komu pisana jest długowieczność. W trakcie festynu  będzie można uzyskać informacje o tym jak stosować zioła we wsparciu zdrowia u dzieci i osób starszych. Wielkimi atrakcjami będą z pewnością sensoryczny quiz przyrodniczy dla dzieci, rodzinne malowanie twarzy w motywy przyrodnicze oraz „typowe” gry i zabawy integracyjne i terenowe.

Podczas wydarzenia seniorki i seniorzy z Poznania oraz sześciu gmin powiatu poznańskiego (Pobiedziska, Stęszew, Luboń, Swarzędz, Kostrzyn Wielkopolski i Czerwonak), poprowadzą warsztaty rękodzielnicze i artystyczne.

Festyn będzie znakomitą  platformą do podejmowania współpracy pomiędzy klubami senioralnymi działającymi w na terenie naszego fyrtla  oraz integracji środowisk rówieśniczych z różnych miejsc.

Dodaj komentarz