Unikalny egzemplarz Enigmy trafił do Poznania

Na zdjęciu replika Enigmy we wnętrzu Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu

Centrum Szyfrów Enigma zdobyło unikalny egzemplarz repliki Enigmy. Będzie można go oglądać we wspomnianej instytucji do końca czerwca.

Warto podkreślić przy tym, że eksponat, jest nie tylko bardzo wiernie odwzorowaną kopią znanej nam maszyny szyfrującej, ale, co ważniejsze,to jedyny tego rodzaju obiekt udostępniony na co dzień zwiedzającym. Replikę użyczyło Muzeum Historii Polski, a powstała ona w XX-wiecznej Francji w latach 1940-1942. W stolicy Wielkopolski zagości do lata.

„Replika została stworzona w oparciu o projekt inżynierów – Antoniego Pallutha i Edwarda Fokczyńskiego z przedwojennej firmy AVA. Egzemplarz ten powstał już po ewakuacji Polskiego Biura Szyfrów do Francji i służył do odczytywania szyfrowanych Enigmą depesz” – czytamy na stronie www.poznan.pl

Odkąd otwarto Centrum Szyfrów Enigma, stale czymś nas ono zaskakuje. Na pierwszy plan wysuwa się przede wszystkim bardzo wysoka dostępność, o czym informowałam tuż po tym, jak placówka zapraszała w swoje progi wszystkich zainteresowanych tematem.

Następnie Centrum poszerzyło jeszcze swoje przystosowanie pod kątem osób z niepełnosprawnościami, bo instytucja ta jako pierwsza w Polsce zaczęła oferować ścieżkę zwiedzania w prostym języku polskim, co ma ogromne znaczenie w kwestii zagadnienia dostępności.

Najnowsza wiadomość stanowi gratkę przede wszystkim dla miłośników historii, jednak myślę, że ten eksponat może przyciągnąć tak naprawdę każdego, kto nie jest obojętny na przeszłość miasta nad Wartą.

Dla przypomnienia dodam tylko, że to właśnie za sprawą trzech wybitnych kryptologów– Jerzego Różyckiego, Mariana Rejewskiego oraz Henryka Zygalskiego Poznań na zawsze zapisał się na kartach dziejów, będąc przestrzenią na mapie Polski, gdzie złamano szyfr Enigmy. Na zakończenie powiem krótko, bez zbędnych szyfrów: to trzeba zobaczyć!

Dodaj komentarz