Przejdź do treści

mLegitymacja

Przypominamy, że od stycznia 2023 roku będzie można posługiwać się elektroniczną legitymacją emeryta i rencisty.

mLegitymacja jest obsługiwana tak jak tradycyjny dokument. Osoba uprawniona wyświetlając ją na ekranie smartfona potwierdza, że jest emerytem lub rencistą i może korzystać z ulg i uprawnień jej przysługujących.

ZUS wyda automatycznie również legitymację w wersji elektronicznej również emerytom i rencistom, którzy posiadają tradycyjną, plastikową legitymację. Osoby te mogą korzystać z tradycyjnej i elektronicznej formy dokumentu.

Emeryci lub renciści, którzy chcą dostać tradycyjną, plastikową legitymację w formie karty po 1 stycznia 2023 r. muszą złożyć w tej sprawie wniosek (formularz ERL).

Legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 1 stycznia 2023 r., są nadal aktualne, zgodnie z ich terminem ważności.

Uwaga!!! Data udostępnienia mLegitymacji w aplikacji mObywatel może jednak nie być taka sama jak data wejścia w życie rozporządzenia, choć wdrożenie na pewno nastąpi w styczniu 2023 r. O konkretnej dacie wdrożenia mLegitymacji w aplikacji mObywatel ZUS  poinformuje emerytów i rencistów w osobnej korespondencji.

Do czasu uruchomienia mLegitymacji w mObywatelu dla świadczeń przyznanych po 1 stycznia 2023 r. emerytom i rencistom wydawana będzie legitymacja emeryta–rencisty w formie plastikowej karty.

Dodaj komentarz