Przejdź do treści

Poznańskie kąpieliska coraz bardziej dostępne

Zdjęcie, amfibia wodna

Lubisz kąpiel w jeziorze? To dobrze, bo już niedługo, czyli 15 czerwca otwiera się sezon kąpielowy w Poznaniu i będzie trwał aż do 31 sierpnia.

Mieszkańcy i turyści będą mogli skorzystać z czterech obiektów:

  • kąpieliska Kiekrz na Jeziorze Kierskim w Kiekrzu
  • kąpieliska Krzyżowniki na Jeziorze Kierskim w Krzyżownikach,
  • kąpieliska Rusałka na jeziorze Rusałka,
  • kąpieliska Strzeszynek na Jeziorze Strzeszyńskim.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, wyłączone z użytku będzie kąpielisko na Jeziorze Maltańskim. Dostrzeżono tam częste zakwity sinic.

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zadbały, by skorzystać z kąpieli mógł dosłownie każdy zainteresowany, niezależnie od niepełnosprawności czy ograniczeń ruchowych.

Od trzech lat poznańskie kąpieliska pracują nad swoją dostępnością. Na plażach można skorzystać z wózków-amfibii, które umożliwiają bezpieczne zanurzenie osobom z orzeczeniem. Sprzęt ma szerokie koła, które dobrze radzą sobie na piasku i są jednocześnie pływakami o dużej wyporności.

Korzystanie z wózka amfibii umożliwia niepełnosprawnym czerpać radość z kąpieli jednocześnie gwarantując bezpieczeństwo dzięki specjalnym mocowaniom, które chronią przed zbytnim zanurzeniem.

Ratownik cały czas obserwuje, co się dzieje i ten fakt zmniejsza lęk przed wejściem do wody. Opiekun w tym czasie może odpoczywać na plaży. Wózek amfibia nie tylko umożliwia wejście do wody, ale również przewozi chętnego przez cały teren brzegowy, co bywa trudne przy użyciu standardowego wózka, z którego na co dzień korzystają niepełnosprawni.

Jest to szczególnie pomocne, gdyż bez specjalistycznego sprzętu osoby niepełnosprawne często nie mogą same wejść do wody, chyba że mają odważnych opiekunów, którzy zdecydują się na takie posunięcie. Wypożyczenie wózka jest bezpłatne, a chęć skorzystania z niego wystarczy zgłosić ratownikowi w godzinach pracy kąpieliska (10:00-18:00).

Wózki amfibie nie są przeznaczone wyłącznie dla osób z niepełnosprawnościami. Mogą z nich korzystać także seniorzy czy pacjenci po operacjach, którzy mają trudności z samodzielnym zanurzeniem się.

Ponadto, na kąpielisku w Strzeszynku, działa toaleta wyposażona w leżankę, która pełni funkcję komfortki i może być używana także jako przebieralnia dla osób z niepełnosprawnością.

Warto dodać również, że w Poznaniu nad dostępnością przestrzeni czuwa Miejska Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych, która wraz z Pełnomocniczką Prezydenta Miasta ds. osób z niepełnosprawnościami weryfikuje koncepcje, projekty i pomysły inwestycji miejskich – to znaczy fakt, czy uwzględniają one w swoim zamyśle potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

Dodaj komentarz