Przejdź do treści

Przydałaby się winda w Twoim bloku? Zajrzyj do specjalnego poradnika!

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) prowadzi od 4 lat Fundusz Dostępności, dzięki któremu między innymi spółdzielnie mieszkaniowe mogą uzyskiwać nisko oprocentowane pożyczki na zniwelowanie barier.

Eksperci BGK oraz Fundacja Integracja przygotowali wspólnie formę poradnika, który wesprze władze spółdzielni w decyzji o wzięciu pożyczki na przykład na zainstalowanie windy w budynku. Poradnik można pobrać w pliku PDF.

Społeczeństwo w naszym kraju należy do najszybciej starzejących się w Europie. Ludzie w wieku 65 lat i powyżej stanowią, według szacunków, ok. 18,9 proc całej populacji. Dane pokazują, że w 2035 r.  wskaźnik ten wzrośnie do 24,5 proc., w 2050 r. osiągnie 32,7 proc.

Tymczasem budownictwo jest nieprzystające do tych dzisiejszych realiów. Wiele mieszkań w Polsce zostało wzniesionych z uwagi przede wszystkim na zaoferowanie czterech kątów niegdyś rosnącej młodej populacji. Dwudziestolatkowie, którzy wprowadzali się do swojego lokum w trakcie powojennego boomu demograficznego, dziś mają po 70-80 lat.

Przez wzgląd na obowiązujące przez lata przepisy w ich kwaterach, w których do chwili obecnej mieszkają, nie funkcjonują żadne windy czy podjazdy.

Zwykłe wyjście do sklepu po zakupy staje się nie lada wyprawą, bo przestrzeń blokują tak zwane bariery architektoniczne.

Głównie z tego powodu ukuto w Polsce termin „więźniowie czwartego piętra”, co oznacza ludzi, którzy dla przykładu z powodu schodów, nie są w stanie opuścić swojego miejsca zamieszkania.

Od 2019 r. mamy jednak systemowe rozwiązanie, które umożliwia między innymi spółdzielniom mieszkaniowym pozyskiwanie środków na likwidację barier architektonicznych, w tym montaż windy.

W ramach Funduszu Dostępności, będącego elementem Programu Dostępność Plus, Bank Gospodarstwa Krajowego udziela wsparcia finansowego na przystosowanie budynków. Środków nie przeznacza się jedynie na windy, lecz wszystko, co w przestrzeni wspólnej usprawni funkcjonowanie osób z niepełnosprawnością, starszych czy rodzin z pociechami w wózkach, podnosząc przy okazji wartość budynku i mieszkań.

Z oferowanych w ramach Funduszu preferencyjnych pożyczek z niskim oprocentowaniem – stałym 0,15 % w całym okresie kredytowania – mogą skorzystać spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego, społeczne inicjatywy mieszkaniowe, a również osoby fizyczne – właściciele wielorodzinnych budynków mieszkalnych oraz inne podmioty uprawnione – informują dziennikarze portalu www.niepelnosprawni.pl.

Poradnik można pobrać tutaj.

Dodaj komentarz