Przejdź do treści

Nie stójmy w miejscu, biegnijmy naprzód!

zdjęcie, start biegu dziecięcego podczas dwunastego biegu na tak

Wczoraj w słoneczną niedzielę nad poznańską Maltą królował duch zdrowej rywalizacji oraz integracji niezależnie od stopnia sprawności.

Dzieci, dorośli i osoby z niepełnosprawnościami pokazały, że mają w sobie motywację i wolę walki. Wszystko za sprawą zawodów sportowych dla małych i dużych biegaczy, zorganizowanych już po raz XII przez Stowarzyszenie Na Tak.

Nieważne – dziecko czy dorosły, z orzeczeniem czy bez, każdy mógł stanąć na mecie w duchu różnorodności i równości. Dobry nastrój nie opuszczał kibiców, którzy ustawili się za barierkami by dopingować najbardziej wytrwałych weteranów oraz chcących się sprawdzić po raz pierwszy amatorów dyscypliny.

Zwycięzcy biegu zostali nagrodzeni medalami, jednak myślę, że podczas wydarzenia każdy mógł czuć się zwycięzcą. Świat nie jest czarno-biały, nie funkcjonuje na zasadzie kontrastu i skrajności, a raczej coraz częściej staje się przestrzenią zróżnicowania i koloru. Często mówi się o tym, że bariery są w głowach, ale teza ta jest prawdziwa tylko po części. Granice istnieją naprawdę, jedni cieszą się siłą fizyczną inni, posiadając niedoskonałości, muszą nadrabiać wytrzymałą psychiką.

Dziś te dwa środowiska spotkały się w jednakowym czasie i miejscu, by udowodnić, że zbliża ich sposób dokonywania wyboru. Niezależnie od stopnia sprawności można skupiać się na swoich brakach lub patrzeć w stronę możliwości i po prostu próbować. Kiedy na trasie biegu pojawiły się osoby na wózkach, doping nasilał się, a brawa stały, jak gdyby głośniejsze.

Każdy bez wyjątku zasłużył na gratulacje za hart i wytrwałość, która cechuje najbardziej zawodowych sportowców. Wszak nie zawsze liczy się miejsce na podium czy wynik, czasem najdłuższym dystansem jest jeden krok, który dzieli od bierności i jest zaczątkiem nowej pasji.

Niekiedy sama próba jest już największym sukcesem tego, który zwyczajnie podejmuje decyzję, by działać. Z działania bowiem rodzi się energia i to ona jest największą siłą. Nie stójmy w miejscu, a działajmy, biegnijmy naprzód i łączmy się. W sporcie solidarność jest warta więcej niż tysiąc słów!

Dodaj komentarz