Przejdź do treści

Odbyły się Mistrzostwa Europy w bocci. Nasza reprezentacja nie zawiodła!

Cóż to były za emocje! Za nami Mistrzostwa Europy w bocci odbyte w dniach 8-13 sierpnia 2023. Polacy wywalczyli cztery medale, w tym trzy w konkurencjach indywidualnych.

W zawodach w Rotterdamie brało udział troje polskich sportowców: Kinga Koza, Edyta Owczarz oraz Damian Iskrzycki. Wszyscy reprezentanci Polski świetnie dali sobie radę w fazie grupowej. Znakomite wyniki w klasie BC odnotowała Edyta Owczarz. W tej części zmagań ograła wszystkie zawodniczki, dzięki czemu do ćwierćfinału dostała się z pierwszego miejsca w grupie. W ¼ finału pokonała 5:0 Czeszkę Marcelę Cermakovą. W półfinale nie dała szans Szwedce Marii Bjustrom, z którą wygrała 3:2, awansując do ścisłego finału. Tu niestety uległa 1: 6 Francuzce Soni Heckel. Edyta Owczarz, którą podczas Mistrzostw wspierała jej mama, a jednocześnie operatorka rampy Krystyna Owczarz, wywalczyła więc na imprezie w Rotterdamie tytuł wicemistrzyni Europy.

Zdobyty w 2021 roku w Sewilli tytuł wicemistrzyni Europy obroniła startująca w kategorii BC1 Kinga Koza. Na etapie zmagań grupowych poradziła sobie znakomicie, ulegając jedynie Chorwatce Dorze Basic.

Zajęła więc drugie miejsce w grupie, znajdując tym samym miejsce w półfinale. Tu po niezwykle emocjonującym pojedynku nie dała szans Izraelce Bat El Brigthman-Ha’cohen, z którą wygrała 3:2. Po tym starciu Kinga otrzymała szansę walki o złoty medal. W finale lepsza okazała się jednak Hiszpanka Amagoia Arrieta, której udało się wygrać z Kingą 5:3. Kinga Koza wróciła więc z Rotterdamu ze srebrnym medalem.

Dumni możemy być takżez Damiana Iskrzyckiego, który w kategorii BC wywalczył brąz. W fazie grupowej przegrał z Czechem Adamem Pieską 1:2.

Mimo to zdołał awansować do ¼ finału, gdzie zdominował 5:2 Portugalczyka Jose Goncalvesa. Tym sposobem Polak znalazł się w strefie medalowej. W półfinale niestety przegrał z Grekiem Grigoriosem Polychronidisem 0:8. W „małym finale” Iskrzycki stoczył zaciętą walkę z reprezentantem Włoch Nieco Garavaglią.

Ostatecznie zwycięstwem 4:3 zapewnił sobie trzecie miejsce. Został tym samym brązowym medalistą Mistrzostw. Podczas imprezy Damiana wspierał operator rampy Dariusz Borowski.

Po meczach indywidualnych odbyły się rozgrywki w parach. Tu duet stworzyli Edyta Owczarz i Damian Iskrzycki. W fazie grupowej Polakom udało się wygrać 9:0 z Hiszpanami. Niestety potem pokonali ich Turcy (5:1) oraz reprezentanci Portugalii (8:1).

O awansie do półfinału decydował zatem bilans punktowy. Ten jednak wypadł na korzyść Polaków, zapewniając Edycie i Damianowi awans do ½ finału, gdzie zmierzyli się z Grekami.

Początkowo ulegli im 3:4. Przeciwnicy zostali jednak zdyskwalifikowani. Ten łut szczęścia dał Edycie i Damianowi miejsce w finale, gdzie ostatecznie przegrali 1:5 z reprezentantami Czech.

Wynik ten zapewnił Owczarz i Iskrzyckiemu brązowy medal Mistrzostw. Tym samym Polacy wrócili z Holandii z czterema medalami.

Ogromnie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!!

Opracowano na podstawie: Mistrzostwa Europy w Bocci z czterema medalami Biało-Czerwonych! https://sbcportalsportowy.pl/mistrzostwa-europy-w-bocci-z-czterema-medalami-bialo-czerwonych/

Polska z czterema medalami na mistrzostwach Europy w bocci! Polska z czterema medalami na mistrzostwach Europy w bocci! – paraSPORTOWCY.PL – Niepełnosprawni, pełnosprawni w sporcie