Przejdź do treści

Sport łączy, czyli: porozumienie ponad podziałami

17 czerwca w Wągrowcu będzie miała miejsce nietypowa rywalizacja. W trakcie Dis+Abled European Summer Games zmierzą się zawodnicy z niepełnosprawnością ze sportowcami pełnosprawnymi.

Zestawienie Dis+Abled to zatem nie przypadek, regulaminy i przepisy zostały tak dopełnione, aby naprzeciwko siebie mogły stanąć osoby z niepełnosprawnością i bez niej. Wągrowiec zapełni duch fair play, miasto i jego piękne położenie zostanie w stu procentach wykorzystane.

Wszystkim kibicom sportu nieobce są takie konkurencje, jak: tenis stołowy, pływanie, kręgle czy łucznictwo. Z pewnością jednak pasjonaci sportów paraolimpijskich ucieszą się na myśl o dyscyplinach, które –przeznaczone dla sportowców z niepełnosprawnością – będą teraz „w zasięgu” każdego, niezależnie od warunków fizycznych.

Spośród tych dyscyplin zawodnicy będą sprawdzać się w bocci, goalballu, a także w zmaganiach na handbike’u i w paraolimpijskim rodzaju siatkówki.

Rywalizacja w tak wielu konkurencjach będzie możliwa dzięki współpracy z miastem, starostwem powiatowym w Wągrowcu i obiektami takimi jak OSiR Wągrowiec, Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy Wielspin i Aquparkiem Wągrowiec. Dodatkowo, dzięki zaangażowaniu miejscowego Klubu Żeglarskiego „Neptun” odbędą się również zawody w żeglarstwie – czytamy na stronie www.paralimpic.org.pl.

Sport to jednak nie wszystko w tak ogromnym przedsięwzięciu – oprócz rywalizacji sportowej na biorących udział czekają również warsztaty, których uczestnicy dowiedzą się więcej o metodach treningu fizycznego czy o „zielonych praktykach”, dzięki którym sport i życie codzienne nie będą kolidowały z tak istotną dzisiaj ekologią.

Przy właściwym, zdrowym podejściu do współzawodnictwa, nie inaczej było w przypadku wyboru ambasadorów Dis+Abled European Summer Games.

Jednym z nich będzie Artur Siódmiak – pochodzący z Wągrowca były reprezentant Polski w piłce ręcznej i dwukrotny medalista Mistrzostw Świata we wskazanej konkurencji. Drugą ambasadorką będzie przedstawicielka społeczności paraolimpijskiej – Milena Olszewska, dwukrotna brązowa medalistka igrzysk w łuku klasycznym.

Ceremonia otwarcia będzie miała miejsce 18 czerwca o 16:30 na Rynku w Wągrowcu.

18 i 19 czerwca odbędą się treningi, a 20 i 21 rywalizacja w przestrzeni obiektów sportowych.

Przez cały czas trwania wydarzenia planowane są warsztaty, a 22 czerwca odbędzie się ceremonia zamknięcia połączona z wręczeniem wyróżnień. Wyjazd zawodników planowany jest następnego dnia.

Organizatorem Dis+Abled European Summer Games jest Polski Komitet Paraolimpijski. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Środowiska i Klimatu oraz Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk. Patronami medialnymi wydarzenia są portal niepełnosprawni.pl, TVP Sport oraz Polskie Radio.

W mojej opinii pomysł jest ciekawy i chociaż sercem jestem ze sportowcami z niepełnosprawnością, wszystkim bez wyjątku życzę powodzenia!

Dodaj komentarz