Przejdź do treści

W Centrum Zdrowia Dziecka otwarto pracownię angiografu

W warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka otwarto pracownię angiografu. Dzięki temu urządzeniu możliwe będzie skuteczne leczenie siatkówczaka – najczęściej występującego nowotworu gałki ocznej u dzieci.

Jak powiedział obecny podczas ceremonii otwarcia pracowni Jerzy Owsiak, sprzęt zakupiony został w kwietniu za 8 tysięcy 700 złotych. Pieniądze zebrano podczas 30 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbył się 30 stycznia 2022 roku. Imprezie przyświecało wówczas hasło „Przejrzyj na oczy” . Celem zbiórki było zebranie środków na zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku najmłodszych. Owsiak podkreślił, iż każde dziecko, które trafi do Centrum Zdrowia Dziecka nie będzie musiało czekać i będzie mogło skorzystać z tego nowoczesnego urządzenia, którego zadaniem jest leczenie nowotworów i ratowanie wzroku.

Zakupiony przez Fundację WOŚP najwyższej klasy dwupłaszczyznowy angiograf służył będzie do wykonywania badań naczyniowych i zabiegów w dziedzinie radiologii interwencyjnej, np. chemioterapii dotętniczej w leczeniu siatkówczaków czy embolizacji innych nowotworów oraz w obszarze kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej. Tu działania obejmowały będą przykładowo leczenie wrodzonych wad serca czy elektrofizjologię.

Miejscowa chemioterapia dotętnicza polega na podawaniu leku do tętnicy ocznej. To najnowocześniejsza i wysoce skuteczna metoda walki z siatkówczakiem. Dostępna jest w niewielu ośrodkach na świecie. To właśnie Instytut Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka jest pierwszym i jak dotąd jedynym szpitalem w naszym kraju stosującym tę metodę leczenia.

Zabiegi z wykorzystaniem angiografu przeprowadzane będą w Centrum Zdrowia Dziecka już od tego miesiąca.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w 2022 roku zebrała łącznie 224 376 706 złotych i 35 gr.

W tym roku poprawiła wynik. Udało jej się uzbierać 243 259 387 zł i 25 gr.

Opracowano na podstawie: Warszawa. W Centrum Zdrowia Dziecka otwarto pracownię angiografu | TVN Warszawa (tvn24.pl)

Do IPCZD trafił angiograf WOŚP. Leczy najbardziej złośliwe nowotwory gałki ocznej u dzieci (rynekzdrowia.pl).

Dodaj komentarz