Przejdź do treści

Zagłosuj, jeśli również chcesz równoWAGI!

plakat informujący o realizowanym w województwie mazowieckim projekcie chcemy równowagi

W województwie mazowieckim realizowane są potrzebne i ważne programy społeczne. Wart opisania jest szczególnie jeden z nich, o którym informowałam jakiś czas temu na łamach naszego portalu.

Można już głosować na wspomniany projekt, będący jednym z elementów kampanii „Chcemy równoWAGI”. Głosowanie odbywa się w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

Dostępne wagi to projekt, który za zadanie wyznaczył sobie próbę wyposażenia 23 placówek medycznych na terenie województwa mazowieckiego w wagi siedzące. Głównym celem jest nabycie wag siedzących zaadaptowanych do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi, osób starszych oraz kobiet w zaawansowanej ciąży. Chodzi zatem generalnie o przypadek ludzi, którzy nie są w stanie skorzystać z wagi tradycyjnej.

W sumie w ramach inicjatywy zaplanowano zakupienie 23 wag siedzących.

Głos na projekt 350 można oddać za pośrednictwem witryny www.bom.mazovia.pl od 12 maja do 18 czerwca 2023r.

Pozwolę sobie przypomnieć fragment mojego tekstu na temat projektu Chcemy równoWagi:

Waga, podobnie jak to, ile mamy wzrostu albo jakie tętno jest jednym z podstawowych pomiarów funkcjonowania naszego organizmu.

Pytanie o wagę jest jednym z najczęściej padających pytań podczas wizyty w gabinecie lekarskim. Dużej części naszego społeczeństwa, korzystającej z klasycznych wag stojących, nie przychodzi nawet na myśl, że istnieją ludzie, którzy na takiej wadze sprawdzić swojej masy nie dadzą rady. Ponadto, jak zważyć na przykład osobę poruszającą się na wózku, nie ma świadomości duża część personelu medycznego.

– Niestety w efekcie, gdy placówka nie posiada dostosowanego sprzętu do ważenia, pojawiają się propozycje skorzystania z wagi weterynaryjnej lub przemysłowej. Czasami osoby z niepełnosprawnościami słyszą bezpośrednią propozycję, aby udać się na PSZOK lub… do masarni – czytamy na stronie www.niepelnosprawni.pl.

Fundacja Kulawa Warszawa wraz z partnerami – Stowarzyszeniem Mudita, Fundacją Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom, portalem Niepełnosprawni.pl oraz Fundacją Integracja postanowiła pokazać wszystkim zainteresowanym, że takie próby sprawdzenia wagi człowieka są niegodnym traktowaniem osób z niepełnosprawnościami, tym bardziej, że istnieją sprzęty, umożliwiające weryfikację masy ciała osobie z ograniczeniami w poruszaniu się. Z tą ideą 6 lutego rozpoczęto kampanię „Chcemy równoWagi”!

Podczas kampanii poruszone zostaną następujące kwestie:

  • dostępność do wag krzesełkowych, najazdowych i łóżkowych w podmiotach medycznych;
  • Przedstawione zostaną historie osób, które podzieliły się swoimi doświadczeniami z brakiem dostępności do wag, w różnych sytuacjach, nie tylko u lekarza;
  • Przekazane zostaną informacje jak pytać i sprawdzać dostępność wag w gabinetach lekarskich;
  • Podmioty medyczne, które mają dostosowane wagi, będą miały szansę rozpowszechnienia informacji o nich.

Osoby, które mają problemy ruchowe zachęca się także do wypełnienia anonimowej ankiety, analizującej z jakich rozwiązań związanych z poznawaniem własnej masy ciała korzystają:

https://forms.gle/s2AyPM4AGzEVADbx5.

Dodaj komentarz