Bohaterowie w życiu codziennym

Zdjęcie, osoba z protezą nogi wspina się na skałę

Publikujemy wyróżniony przez nas artykuł licealistki Mai Zielińskiej, uczennicy III Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. Tekst powstał w trakcie prowadzonych przez członków naszej redakcji warsztatów dziennikarskich.

WALCZĄ ZE SWOIMI OGRANICZENIAMI I PRZECIWNOŚCIAMI LOSU
Codzienni bohaterowie

W codziennym życiu, na każdym kroku spotykamy ludzi, którym normalne czynności, jakie my – osoby w pełni sprawne wykonujemy bez kłopotu, sprawiają o wiele więcej trudu. Rzeczy, które nam nie wydają się w jakikolwiek sposób skomplikowane dla osób niepełnosprawnych są ogromnym utrapieniem i utrudnieniem. Nie są one w stanie nic na to poradzić, nie jest to od nich zależne, a mimo to wiele z nich jest dyskryminowanych przez społeczeństwo i ma ograniczoną ilość praw. Dlaczego tak się dzieje?  Dlaczego osoby niepełnosprawne muszą tak cierpieć, chociaż nie zrobiły nic złego? Jaką rolę ludzie ci powinni pełnić w społeczeństwie i jak powinniśmy ich traktować?

Niepełnosprawność może dotyczyć ludzi od początku ich istnienia lub być nabyta, po latach życia w pełni sprawności. Nie jesteśmy w żaden sposób przewidzieć, kiedy pojawi się ona w naszym życiu. W związku z tym niepełnosprawność nie może czynić kogoś gorszym człowiekiem, osobą która nie zasługuje na to, co ludzie w pełni sprawni. Osoby o ograniczonej sprawności, każdego dnia zmagają się z ogromnymi problemami, których nie jesteśmy w stanie zrozumieć. To tak naprawdę, powoduje to, że osoby niepełnosprawne są od nas o wiele silniejsze i z tego powodu należy im się szacunek. Nie można osób o ograniczonej sprawności oceniać tylko pod kątem ich sprawności i możliwości, ponieważ niepełnosprawność w żaden sposób ich nie definiuje. Jedyne co powinniśmy zrobić, to w razie potrzeby pomóc danej osobie, ponieważ czasem czynności, które nam wydają się proste i wykonujemy je automatycznie, osobom niepełnosprawnym sprawiają wiele trudności.

Jest to jedyna cecha, która odróżnia tych ludzi od nas – osób w pełni sprawnych. Osoby niepełnosprawne są takimi samymi ludźmi jak my, czują tak samo i mają takie same prawa jak my. Stanowią część społeczeństwa na równi zresztą i w żaden sposób nie powinni być traktowani inaczej. Są to tak naprawdę bohaterowie, którzy zasługują na ogromny szacunek z naszej strony, ze względu na to, że każdego dnia muszą walczyć ze swoimi ograniczeniami i przeciwnościami losu.

MAJA ZIELIŃSKA

Dodaj komentarz